Socha 3D kostky zdobí náměstí jihočeských Dačic. Vytvořili ji studenti

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
3D tiskarna
Zdroj: Shutterstock

Od prvního dubnového pátku je na Palackého náměstí v Dačicích k vidění dvoumetrová skulptura s názvem Život v kostce. Socha je vytvořená na 3D tiskárně z recyklovaných PET lahví.

Soutěž o nejlepší návrh 3D tištěné sochy na téma Život v kostce vyhráli žáci ze ZŠ Komenského v Dačicích a ze ZŠ a MŠ Studená. Dačická škola získala cenu veřejnosti, která pro jednotlivá díla mohla hlasovat na facebooku města Dačice. Odborná porota vybrala za vítěze kresbu ze ZŠ a MŠ Studená, která se ve facebookovém hlasování umístila jako druhá.

Socha z plastu

Na školách probíhal sběr PET lahví, které se pomocí 3D tiskárny proměnily v umělecké dílo. Socha je vyrobena z průsvitného plastu ze 100 různých dílů, je nasvícená LED pásky a na podporu Ukrajiny bude chvílemi zářit modro-žlutě. Bylo na ni použito přes tisíc plastových lahví.

Porota složená z 3D tiskařů, umělců a vedení města rozhodovala nejen o estetické stránce díla, ale také o technické proveditelnosti 3D tisku. Akce 3Dění je součástí projektu MAP Dačice II neboli Místní akční plán rozvoje vzdělávání na Jindřichohradecku a Dačicku, který realizuje MAS Česká Kanada o.p.s. od roku 2016.

Specialisté ze skupiny PETMAT z. ú., která je partnerem akce, vítězné dílo zpracovali v 3D modelovacím programu.

„Chápeme skicu jako inspiraci a budeme se také snažit o umělecké ztvárnění a zvýraznění 3D tisku. Přemýšlíme i o zakomponování různých nápadů z jiných návrhů, které jsou také velice pěkné,“ vyjádřila se k vítěznému dílu ještě před jeho realizací ředitelka PETMAT Kateřina Nováková.

Život v kostce

Podle starosty Dačic Karla Macků má 3D tištěná socha tři zásadní rozměry.

„Jednak je to rovina ekologická, kdy se ukazuje, že z materiálu, který je použitý, se dá vytvořit zase něco nového, hezkého. Druhá rovina je technologická, kdy si děti mohou vyzkoušet, jak se pracuje s 3D tiskárnami. A třetí rovina je estetická. Ta je pro Dačice obzvlášť zajímavá, protože akce nazvaná 3Dění zobrazuje kostku a kostka cukru patří neoddělitelně k Dačicím,“ zdůraznil starosta města.

3D socha připomínající kostku zde bude k vidění pravděpodobně do konce měsíce dubna. „Vypadá to moc hezky, zatím jsem ji viděla jen ve dne, ale těším se, až ji uvidím i v noci, jak svítí. Klidně by tu mohla zůstat i déle než jen do konce dubna,“ uvedla pro Přehledně24 Veronika, která pochází z Dačic, ale pracuje v Praze. Do města se však vrací na víkendy za rodinou.

Zdroj: Jindřichohradecký deník, iDNES, Mikroregion Dačicko, Budějcká drbna, Facebook

Autor: Žaneta BoučkováSouvisející články