Vědci vytiskli na 3D tiskárně kost z krevní plazmy astronautů

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
3D kost
Zdroj: Shutterstock

Evropská kosmická agentura (ESA) vyvíjí techniky 3D biotisku pro léčbu zranění ve vesmíru. Pomocí „bio-inkoustu“ lidské krevní plazmy je totiž možné zreprodukovat kost či kůži i ve vesmíru v nízké až nulové gravitaci.

Krevní plazma je plná živin a je navíc dostupná od samotných astronautů. Je to tekutá složka krve, její nejobjemnější část, a v těle zdravého člověka je zhruba 3 až 3,5 litrů krevní plazmy, tj. přibližně 5 % tělesné hmotnosti.

„Cílem výzkumu a vývoje ESA je vyvinout techniku biotisku schopnou poskytnout astronautům na prodloužené misi snadný přístup k náhradním dílům potřebným pro kostní nebo kožní štěpy, a dokonce i ke kompletním vnitřním orgánům,“ je uvedeno ve facebookovém příspěvku Věda 24.

Šikovná mašinka

3D biotiskárna je schopná pracovat v nízké až nulové gravitaci, a dokonce i vzhůru nohama, jak je patrné přímo na videu společnosti ESA. V budoucnu tak už pravděpodobně nebude nutné kvůli urgentním zraněním končit misi a vracet se na Zemi.

Léčba podobných zranění je ve vesmíru náročnější, v kosmickém prostoru se lidské tělo totiž neuzdraví tak snadno. Astronauti v podmínkách nulové nebo nízké gravitace například ztrácejí hustotu kostí, takže na oběžné dráze nebo na Marsu mohou být zlomeniny pravděpodobnější. Případná možnost vytištění kosti by byla obrovskou pomocí pro celou posádku kosmických lodí.

Vědecký průlom

Další zásadní průlom by přišel spolu s možností transplantací kůže ve vesmíru. Tento zákrok je nesmírně náročný i na Zemi v renomovaných nemocnicích s lékařskými kapacitami v oboru. Tiskárna je ale schopná vyrobit kožní štěp, a není tedy nutné odebírat kůži z jiných částí těla postiženého.

Ovšem jeho uchycení a následné hojení ve vesmíru je stále nejasné. Mimo Zemi zkrátka lidské tělo funguje jinak a je vystavováno jiným vlivům, což může mít negativní dopad na hojení transplantace kůže či jiných poranění.

Biotiskárnu bude samozřejmě možné v budoucnu používat i doma na Zemi k ošetřování závažných poranění.

Zdroj: NewsNine, ESA, SvětHardware, Facebook

Autor: Veronika Holcová



Související články