Soud rozhodl ve sporu trvajícím více než 30 let. Colloredo-Mansfeld mají nárok na zámecký mobiliář, má to ale háček

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Opocno Zamek
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Rod Colloredo-Mansfeldů se už více jak třicet let soudí o mobiliář, který se nachází ve státním zámku v Opočně. Sporem se zabývaly nejen české soudy, ale také Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Krajský soud v Hradci Králové, kam byl spor naposledy navrácen, teď vynesl rozsudek. Ten je skoro tak složitý jako celý spor.

Rod Colloredo-Mansfeldů přišel do českých zemí během třicetileté války, tedy v 17. století. Mezi jejich rodový majetek patřily rozsáhlé pozemky a také zámek Dobříš, Zbiroh a Opočno. Zatímco první dva objekty byly rodu vráceny v restituci, ten třetí nikoliv.

Štrasburk zrušil rozsudek ústavního soudu

O zámek Opočno se Kristina Colloredo-Mansfeldová soudila s českým státem téměř 30 let. Nakonec ale neuspěla a historická budova zůstala v držení státu. Namísto toho se dědička a její bratranec Jerome Colloredo-Mansfeld začali soudit o vybavení zámku.

Všechny soudy příslušníci šlechtického rodu prohráli, a k mobiliáři tak neměli žádná práva. Nakonec se ale rozhodli využít té úplně poslední možnosti a obrátili se na Evropský soud pro lidská práva, který jim dal na začátku roku 2018 za pravdu. O kauze informovaly například Seznam Zprávy.

Soud uznal právo na restituce, ale jen napůl

Spor se tak opět vrátil k nižší instanci, tedy ke Krajskému soudu v Hradci králové. Ten vynesl rozsudek právě tento čtvrtek a slavný šlechtický rod potěšil, ale jen napůl.

Mobiliář opočenského zámku měl už od počátku dva různé majitele, a i na to soud v rozsudku myslel. Podle něj mají nárok na vybavení zámku nárok příbuzní jen jednoho z nich. Majetek toho druhého zůstává ve vlastnictví českého státu.

Vše se bude muset písemně doložit

Nárok na restituci mobiliáře mají nárok pouze příbuzní Josefa Colloredo-Mansfelda staršího. Podle soudu mu totiž byl zámek mezi konfiskací za druhé světové války a konfiskací po roce 1948 zámek vrácen. Po druhé světové válce byl tak na chvíli majitelem mobiliáře a tím pádem mají jeho příbuzní nyní restituční nárok.

To neplatí ale o majetku Josefa Colloredo-Mannsfelda mladšího. Tomu byl podle soudu majetek zabaven nacistickými orgány, nikoliv však z rasových důvodů, a nikdy mu nebyl navrácen. Restituce se tak na něj nevztahují. Vyplývá to z informací, které podala ČT24 mluvčí krajského soudu Kateřina Podeszwová.

Problémem zřejmě bude, že mobiliář čítá stovky položek. Podle deníku iDNES se jedná o obrazy, lustry, zbraně, ale také například vzácný kočár. Nárok na každou z nich tak budou muset dědicové písemně doložit.

Zdroj: ČT24, iDNES, Deník, Seznam Zprávy

Autor: Markéta Mladá



Související články