Soud s Babišem pokračuje. Žalobce už oznámil, jaké žádá tresty

od Markéta Krejčí
3 minuty čtení
Babis Andrej
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Soud Andreje Babiše týkající se kauzy Čapí hnízdo se blíží ke svému konci. Ve čtvrtek zatím k definitivnímu rozsudku nedošlo, žalobce Jaroslav Šaroch už ale prozradil, jaký trest požaduje. Soud vzbudil velký zájem, a to nejen mezi médii, ale také mezi lidmi. Svědčí o tom i velmi obsáhlá diskuze.

Po vánoční pauze opět pokračoval soudní proces s někdejším premiérem a současným prezidentským kandidátem Andrejem Babišem a jeho bývalou poradkyní Janou Nagyovou.

Ještě před začátkem soudu se začaly objevovat spekulace, že možná ve čtvrtek bude vynesen rozsudek. K tomu ale nakonec nedošlo. Dokonce tomu tak zřejmě nebude ani v pátek.

Žalobce chce podmínku

Podle Novinek totiž expremiér avizoval, že jeho závěrečná řeč potrvá asi 3 hodiny. Nagyová oznámila, že jí bude stačit asi půl hodina. Tyto projevy budou tedy na programu v pátek a k samotnému rozsudku tak zřejmě dojde až v pondělí.

Přesto ale byl i čtvrtek u soudu velmi zajímavý. Svou závěrečnou řeč přednesl nejen žalobce, ale i dva ze tří přítomných advokátů. Jako první promluvil žalobce Jaroslav Šaroch. Ten dokonce prozradil, jaký by si pro oba obžalované představoval trest.

Podle webu Seznam Zprávy navrhl pro Nagyovou tříletý podmíněný trest se zkušební dobou pět let a peněžitý trest ve výši 500 tisíc korun. Stejnou podmínku žádá žalobce také pro Babiše, v jeho případě by byl peněžitý trest ale ve výši deseti milionů korun.

Svou závěrečnou řeč pronesl také advokát Jany Nagyové Josef Bartončík. Ten se snažil soud přesvědčit, že jeho klientka vše, z čeho bylo obviněna, řádně vysvětlila. Po soudu tak požaduje zproštění její obžaloby.

Neopomněl se také zmínit o zdravotním stavu Andreje Babiše mladšího. „Mám mimořádné pochybnosti o validitě informací, které tady poskytl,“ řekl na adresu nejstaršího syna Andreje Babiše Bartončík.

Podle Babišova advokáta nebyla dokázána jeho vina

Před soudem promluvil také jeden ze dvou advokátů bývalého premiéra Eduard Bruna. Ten především upozorňoval na to, že obvinění ze strany žalobce jsou příliš neurčitá.

„Základem trestního řízení je skutek a v něm vina. A tady to jaksi uteklo a hovoří se jen o úvahách. Neříkám, že tam žádné důkazy nejsou, nějaké tam jsou, ale čeho?“ uvedl podle Novinek advokát.

V pátek bude v závěrečné řeči pokračovat druhý Babišův advokát Michael Bartončík. Svůj prostor dostanou také obžalovaná a obžalovaný.

Soud vzbudil velký mediální zájem a není se co divit. Osud kandidáta na budoucí hlavu státu není lhostejný ani českým občanům. Dokazuje to počet komentářů, který se pod články objevil. Tam, kde se obvykle nachází stovky reakcí, jsou v případě soudu Andreje Babiše i tři tisíce.

Lidé se dělí na dva tábory

Komentáře lidí jsou téměř výhradně dvojího druhu. Jedni jsou rádi, že je Babiš předveden před spravedlnost a že existuje šance, že bude spravedlivě potrestán.

„Soudce Šott by se neměl bát Babiše odsoudit,“ myslí si čtenář Novinek Tomáš. „Nikdo mu nevěří, měl by být trestaný a odsouzený, stejně jako by byl každý občan v této zemi,“ napsal na Seznam Zpráv Petr.

Někteří diskutující dokonce uvedli, že by si pro Babiše představovali přísnější trest. „To se teda držel hodně při zemi, za mě 15 let natvrdo, zákaz činnosti ve veřejné sféře, konfiskace majetku to by byl adekvátní trest pro výstrahu všem ostatním,“ napsal k návrhu žalobce diskutující Václav.

Druhá skupina lidí se podivuje nad tím, proč je souzen zrovna Babiš a zda načasování nesouvisí s prezidentskými volbami.

„Justiční mafie pracuje s jasným zadáním. Justice byla totiž první, co bylo u nás privatizováno,“ obává se Zdeněk. „Zajímavé, že tady kritizujete Babiše, ale jiné, daleko horší věci, co napáchaly vlády, že prodaly veškerý majetek zahraničním společnostem a my z toho máme a budeme mít jen drahotu,“ myslí si například Jaroslav.

Zdroj: Novinky, Seznam Zprávy

Autor: Markéta MladáSouvisející články