Soud udělil střelci z úřadu Jiřímu Dvořákovi doživotí. Ten nadával, choval se hrubě, a nakonec byl vyveden ze sálu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
jiri dvorak
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Jiří Dvořák, střelec, který na úřadu práce na Praze 2 loni v červnu zastřelil jednu z úřednic, dostane doživotí. Rozhodl o tom městský soud, a to i na základě žádosti státní zástupkyně. Soud totiž dle iDNES po výslechu znalce, podle kterého není Dvořák duševně nemocný, uznal, že na veřejnosti může být tento člověk nebezpečný.

Sedmašedesátiletý Dvořák se může proti rozsudku, který není pravomocný, odvolat. Informovaly o tom také Novinky, podle kterých se odsouzený u soudu neovládal, nadával, neslušně gestikulovat a všem výrokům proti jeho osobě se bránil.

Kromě zastřelení ženy na úřadu v Praze se zpovídá Dvořák ještě z pokusu o vraždu a z ublížení na zdraví za poleptání ženy kyselinou. Žíravinu na ženu chrstl na parkovišti před vodochodským Aerem, čtyři dny nato pak zaútočil střelnou zbraní na úřednici, která útok nepřežila.

Nic podobného jsem nezažil

„O skutkové podstatě ve věci máme jasno. Něco tak otřesného, nechutného, jsem za svou praxi v justici nezažil,“ zdůvodnil rozsudek předseda senátu Kamil Kydalka. Ten dodal, že není pochyb o tom, že je skutečně Dvořák vrahem, protože ho poznala řada svědků, píše server iRozhlas.

Ten se soudcem vedl dlouhý rozhovor o celém případu, ve kterém několikrát padlo zdůraznění, že podobný případ v České republice soudy nikdy předtím neřešily. „Za celou kariéru více než třiceti let v jednací síni jsem se s podobnou kauzou nesetkal. A to s ohledem na způsob a důvod, proč se pachatel tohoto zatím nepravomocného odsouzení takto choval a jednal,“ říká Kydalka.

Kyselinou údajně polil ženu Dvořák proto, že ho odmítla jako partnera. Ženu na úřadě zavraždil z toho důvodu, že mu odmítla přiznat podporu. „Nezlobte se, ale takový člověk nepatří, jak se říká, mezi civilizované lidi,“ doplnil soudce v rozhovoru.

Agresivní obviněný

Jiří Dvořák se během soudního líčení několikrát ohradil proti slovům soudce, tvrdil, že je nevinný, zároveň se ale choval agresivně a hrubě. Při řeči státní zástupkyně, která pro něho nejvyšší trest požadovala, se nejprve podle iDNES hlasitě smál, následně pak nadával.

„Původně jsem měla v úmyslu řeč sabotovat za způsob, jak byla vedena,“ řekla obhájkyně Soňa Adamová. „Přednášet závěrečnou řeč tomuto soudu je jako jako házet perly sviním,“ zaznělo z úst obviněného Dvořáka. Na dotaz, zda chce pronést pár slov na svou obhajobu, odpověděl: „Děkuji, už jsem zvracel.“

Podle České televize musel být nakonec ze soudní síně pro své chování vyveden. „Součástí rozsudku je i Dvořákova povinnost uhradit pozůstalým po zavražděné ženě, dalším obětem a zdravotním pojišťovnám celkem přes čtyři miliony korun jako náhradu škody,“ uvádí dále web.

Zdroj: iDNES, Novinky, iRozhlas, Česká televize

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články