Jiří Dvořák, který před rokem zastřelil úřednici v Praze a další ženu vážně zranil kyselinou, se cítí nevinen

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
jiri d vrah urednice
Zdroj: Václav Burian / CNC / Profimedia

Uplynul skoro na den rok od doby, co Jiří Dvořák smrtelně postřelil zaměstnankyni Úřadu práce v ulici Bělehradská. Následně se ukázalo, že je vinen také z útoku kyselinou na další ženu a že plánoval vraždu své bytné. V pondělí začalo soudní jednání, na němž Dvořák uvedl, že se necítí vinen a odmítl vypovídat.

Motivem byla msta

V roce 2021 otřásla Prahou i celým Českem zpráva o vraždě úřednice úřadu práce v pracovní době. Dne 29. června Dvořák zastřelil zaměstnankyni, která mu v roce 2016 nepřiznala podporu. Úřednici nedal Dvořák žádnou šanci se bránit a následkům střelného poranění podlehla ještě ten den.

Později se ukázalo, že měl Dvořák úřednici vyhrožovat, a ta se poté obrátila na úřad Prahy 2 a vše oznámila. Dvořákovi byla stanovena pokuta ve správním řízení ve výši 3000 korun a také měl uhradit náklady řízení ve výši 1 000 korun. Magistrát však verdikt zrušil a vrátil s tím, že má být Dvořák vyslechnut.

Muže shodou okolností hledala policie kvůli rozsudku vydanému den před činem, na základě kterého byl odsouzený na 10 měsíců odnětí svobody za opakované útoky na bývalého zaměstnavatele.

Policisté, kteří jej doma hledali, po otevření dveří aktivovali důmyslné nástražné střelné zařízení, které zde bylo připraveno na bytnou. Byl zraněn jeden policista a byl to také jediný čin, kterého Dvořák litoval s tím, že ostatní si to zasloužili.

Na základě tohoto incidentu poté policisté na prohlídku auta obviněného povolali pyrotechniky.

Po dopadení se ukázalo, že měl Dvořák v úmyslu vraždit dál. Dalším cílem měla být právě jeho bytná kvůli sporům, které s ní měl. Důvodem neshod mělo být neplacení nájemného, kvůli čemuž se s ním bytná soudila. Bytná soud vyhrála a Dvořák se měl odstěhovat. To však neučinil, byt zdemoloval a pokreslil zdi hákovými kříži.

Po zadržení Dvořáka policie zjistila, že je také zodpovědný za útok ze dne 25. června. Byla napadena žena, které neznámý muž chrstl do obličeje žíravinu.

„Způsobil jí poleptání středně těžkého až těžkého stupně na třech procentech těla charakteru popálenin II. až III.,“ popsala ve spisu státní zástupkyně Taťána Prici.

Jednalo se o jeho známou, kterou vinil z toho, že mu neprodloužili smlouvu v Aeru Vodochody. Žena po tomto útoku prodělala sérii operací a není jisté, zda nebude mít trvalé následky.

Ke všem činům se Dvořák policii přiznal.

Dvořák odmítá vinu

Pražský městský soud dnes začal projednávat případ obviněného Jiřího Dvořáka. Vzhledem k množství a závažnosti obvinění mu hrozí až doživotí.

„Tento soud drze pohrdá zákony, porušuje je. Je to parodie,“ odpověděl dle iDNES Dvořák na otázku soudce, zda chce vypovídat. Odmítl také navrženou dohodu a na přítomná média ukazoval zdvižené prostředníčky.

Zároveň uvedl, že se cítí nevinen a odmítá vypovídat. Předseda senátu Kamil Kydalka tedy následně přečetl protokoly o zatčení.

Hlavní líčení je naplánováno na čtvrtek 30. června, budou při něm vyslechnuti svědci a projdou se písemné důkazy. Zda bude ve čtvrtek vynesen verdikt, není zatím jasné.

Advokátkou Dvořáka je Soňa Adamová, která pro iDNES uvedla, že obžalovaného zná již z civilních pří a působil na ni vždy dobrým dojmem.

„Je přesvědčen, že okolnosti byly tíživé. I já sama si kladu otázku, zda byl můj klient plně příčetný, když to jednání spáchal,“ uvedla dle ČTK Adamová a naznačila tak, jakým směrem bude obhajoba směřovat.

Zdroj: iDNES, Novinky, Přehledně 24, ČTK

Autor: Soňa Jiroutová



Související články