Společnost BusLine v Pardubickém kraji nevypravila za dva dny přes 268 spojů. Hejtman sice vyhlásil dopravu zdarma, ale lidé se nemají jak dostat do práce a do školy

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Bus Line
Zdroj: Profimedia

Pardubický kraj se potýká s dopravními problémy. Nový autobusový dopravce BusLine sliboval, že se lidé dostanou všude, kam potřebují. Realita je však jiná. Během dvou dní nevyjelo 268 spojů. Hejtman Martin Netolický vyhlásil, že cestující budou moci jezdit s BusLine zdarma. Lidé se však bouří, že se hlavně potřebují dostat do práce či do školy.

Na oficiálních stránkách Pardubického kraje se uvádí seznam všech spojů, které z provozních důvodů na straně BusLine nemohou být odjety.

BusLine se omlouvá

Na svém facebooku zveřejnila společnost omluvu za vzniklé problémy.

„12. června jsme zahájili provoz ve čtyřech oblastech Pardubického kraje. Kritický nedostatek řidičů napříč Českou republikou bohužel zapříčinil, že dnes nevyjelo sedm turnusů ze zhruba 120, které na Pardubicku obsluhujeme. Děláme všechno pro to, abychom tento nepříznivý stav na Pardubicku co nejrychleji napravili a našim cestujícím se hluboce omlouváme,“ napsala omluvu Vladimíra Vyhnisová.

Dle komentářů však omluva nepadla na úrodnou půdu.

„No spíš by mě zajímalo, kdo zaplatí taxík, kterým člověk jel do práce, když bus nejel a v práci to samozřejmě nikoho nezajímá. Bylo by dobré dát kontakt a vyžadovat po společnosti, co se zavázala, že zajistí autobusovou dopravu, aby zaplatila lidem škody, které způsobila,“ napsal například pan Vojtěch.

Autobusy BusLine

Zdroj: BusLine

A ostatní se přidávají. „Vaše omluvy mého zaměstnavatele vážně zajímat nebudou,“ píše paní Jana.

Jedna z maminek se pod omluvou rozčílila, že její dcera již 40 minut čeká na zastávce, až pro ni přijede nějaký spoj. Problémy mají rodiče i ráno, protože mezi zrušenými spoji jsou i školní autobusy.

Pan Zdeněk se zase podivoval nad tím, že když se společnost hlásila do výběrového řízení, tak musela vědět, že nemá dostatek lidí.

Doprava zdarma lidi neuklidnila

I přes opakované omluvy společnosti BusLine se hejtman Pardubického kraje Martin Netolický rozhodl, že situaci vyřeší po svém. Společnost potrestal tím, že vyhlásil dopravu zdarma. Ti šťastnější, kterým spoj nebyl zrušen, tak mohou jezdit zdarma.

„Dokud společnost BusLine nezačne plně zajišťovat dopravní obslužnost podle smlouvy a objednávky pro Pardubický kraj, nebude od tohoto dopravce vybíráno jízdné. Ušlé tržby kraj nebude dopravci kompenzovat a bude postupovat striktně podle smlouvy. Tento požadavek jsem po několikadenních peripetiích právě uplatnil spolu s panem náměstkem hejtmana pro dopravu na dopravci, který jej vzhledem k situaci akceptoval. Zdůrazňuji, že se jedná o všechny spoje zajištěné společností BusLine. Ostatní svůj závazek plní,“ uvedl v prohlášení Netolický.

Občany však tento krok nijak neuklidnil, protože jim to neřeší problémy s cestou do práce či s cestou do školy.

Netolický také dále uvedl, že na základě sjednané smlouvy s BusLine budou požadovat za neodjeté spoje pokutu v plné výši.

Nedostatek profesionálních řidičů

Společnost BusLine vysvětluje komplikace tím, že má málo řidičů.

„Situace se mění opravdu ze dne na den. Zatímco v pátek nám jeden z dopravců avizoval, že mu chybí sedm řidičů, tak v sobotu již bylo vše jinak, avšak stejný počet řidičů chyběl jinému dopravci. Je tak patrné, že dochází k tomu, že řidiči se rozhodují na poslední chvíli, ke kterému dopravci nakonec nastoupí. Je pro nás tak velmi složité predikovat, jaká bude situace zítra či za několik dní,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš.

„Zároveň pracujeme na zajištění subdodávek od jiných dopravců, abychom co nejvíce vypadnuvších spojů nahradili. Uvědomujeme si, že není snadné sledovat všechny informace, když se mění i v průběhu dne. Děláme však maximum pro to, aby dopad na cestující byl co nejmenší,“ dodal Kortyš.

Zdroj: TN Nova, iROZHLAS, Pardubický kraj, Facebook

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články