Společnost Mastercard testuje placení úsměvem či mávnutím. Někteří ale novinku kritizují

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Mastercard
Zdroj: ezphoto / Shutterstock

Technologie jdou neustále dopředu a mnoho oblastí se s nimi snaží držet krok. S velkou novinkou nyní přišla společnost Mastercard. K placení u obchodníků lidé nově nebudou potřebovat žádné karty ani hodinky či mobilní telefon. Zapotřebí bude jen úsměv. Podle některých jde ale spíše o velký hazard.

Kouzlu využívání biometrických údajů už podlehlo mnoho uživatelů mobilních telefonů. Své přístroje pravidelně otvírají otiskem prstu či za pomoci rozpoznání obličeje. Oblíbenost této metody se nyní rozhodla využít americká společnost Mastercard.

Podle Mastercard je to zcela bezpečné

Ta vydává své platební karty a zabývá se rovněž zpracováním plateb u obchodníků. Od září chce přijít do Česka s revolučním způsobem placení. A to za pomoci právě biometrických údajů.

V Evropské unii platí směrnice, která stanovuje pravidla pro to, aby byly prováděné platby vždy bezpečné. Podle ředitele Mastercard pro Českou republiku, Miroslava Lukeše, tento způsob placení všechny bezpečnostní parametry splňuje.

„Použití biometrických údajů je bezpečným způsobem, jak platební transakce ověřovat. Biometrické ověřování navíc výrazně zlepšuje celý proces, aniž by přitom docházelo ke snížení bezpečnosti. Použití biometrických údajů je proto vynikající možností, jak splnit legislativní požadavky a zajistit důkladné ověřování totožnosti a současně zlepšit zákaznický prožitek,“ vysvětlil v tiskové zprávě.

Stačí úsměv či gesto do kamery

Reálně to bude fungovat tak, že obchodníci dostanou nový platební terminál, který má název Mastercard Biometric Checkout Program neboli biometrický obchodní program. Zákazník se pak při placení podívá do tohoto terminálu, usměje se či udělá určité gesto. Tím pak dojde k bezpečné platbě.

Nebude tak potřeba mít u sebe peněženku, telefon ani chytré hodinky. Zájem společnosti i obchodníků je jasný, čím jednodušší bude způsob placení, tím více budou lidé ochotni jej používat. Zde se navíc má snoubit jednoduchost s vysokou bezpečností.

Vysoká hrozba odcizení citlivých dat

S tím ale nesouhlasí někteří odborníci, podle ČT24 například lidé zabývající se umělou inteligencí v organizaci Human Rights Watch Amos Toh. Platba biometrickými údaji je sice bezpečná a zfalšovat je je prakticky nemožné, hrozba ale číhá nikoliv při placení, ale při skladování a ověřování citlivých dat.

Data zákazníků by musela být velmi dobře chráněna, aby nemohlo dojít k tomu, že by se dostaly do rukou nepovolaným osobám a aby byly schopny odolat hackerským útokům. Společnost Mastercard je ale přesvědčena, že tyto požadavky dokáže splnit.

Je však otázkou, jak se k novince postaví samotní uživatelé. „Mně to nepřijde jako moc dobrý nápad. Málokdy se u placení usmívám, takže si nedokážu představit, že bych tím platila,“ říká pro Přehledně24 Věra z Děčínska.

„Já neplatím ani telefonem, raději vždy vytáhnu kartu. Upřímně mám z těchto technologií trochu strach, chci mít raději všechno pod kontrolou,“ doplňuje ji její partner Václav.

Naopak Lukáš, pětadvacetiletý student z Prahy, novinku vítá. „Biometrie je budoucnost, podle mě je to super, nevidím v tom žádná rizika,“ uvedl pro redakci Přehledně24.

Zdroj: ČT24, Mastercard.com, Živě, Přehledně24

Autor: Markéta Mladá



Související články