Strahovský stadion čeká nová éra! Praha se chystá na jeho rozsáhlou rekonstrukci

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
strahov_stadion
Zdroj: Fabiano Waewell / Shutterstock

Ve středu 21. září 2022 podepsali zástupci pražského magistrátu, Českého vysokého učení technického v Praze, Studentské unie ČVUT a další partneři zakládající memorandum projektu, který plánuje zvelebit chátrající Strahovský stadion.

„Cílem je vytvoření inovačního světa pod hlavičkou ČVUT ve spolupráci se Studentskou unií ČVUT. V první fázi získá ČVUT do zápůjčky prostory komentátorů ve východní tribuně stadionu, kde se začnou usazovat první start-upy. Ve spolupráci s firmou Průša Research zde vznikne také zkušební laboratoř. Do budoucna jsou plány mnohem větší a doufám, že se podaří zrealizovat rekonstrukci nejprve celé východní tribuny, a pak i dalších částí stadionu,“ cituje web Praha pražského radního pro majetek Jana Chabra.

Masarykův stadion

Strahovský stadion je stadion s největší rozlohou na světě. Jeho kapacita činí 250 000 míst, z toho 56 000 k sezení, uvádí web ČT24. Celková plocha strahovského stadionu je 63 tisíc m², což odpovídá přibližně velikost devíti fotbalových hřišť.

V posledních letech stadion sloužil pro hudební akce nebo setkávání lidí. Nyní se dle plánu promění na centrum pro inovativní firmy a testování nejmodernějších technologií. Z někdejšího největšího stadionu na světě se tak stane opět světový prostor, nyní pro nejnadějnější podnikatele, uvádí své záměry stránky pražského ČVUT.

Velké plány s velkou plochou

„Plánujeme projekt postupně rozvíjet s partnery. Od menšího prostoru ve východní tribuně až po následnou opravu větších prostor. Chceme k tomu zvát zástupce významných firem. Jsme už v počátečních jednáních a následovat budou další,“ uvádí prorektorka ČVUT Veronika Kramaříková.

„Nabídneme studentům konečně prostor, kde se budou moci seznámit a vyzkoušet nejmodernější technologie, rozvíjet své nápady a případně s nimi založit i vlastní podnikání. Partneři pak výměnou za to dostanou možnost oslovit nové talenty. V Praze vznikne ze zanedbaného stadionu doslova na dohled od Pražského hradu centrum ekonomiky budoucnosti,“ doplňuje rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

Původní plány nevyšly

Pro svou velikost byl Strahovský, původně Masarykův stadion využíván pro různé koncerty. V roce 1990 zde měla velký koncert kapela Rolling Stones, o dva roky později Guns N‘ Roses a vypadalo to, že stadion opět najde své uplatnění. Zahráli tu například i Pink Floyd nebo U2. Bohužel ani toto využití netrvalo věčně a po roce 2002, kdy se zde konal Ozzfest Ozzyho Osbourna, stadion opět utichl.

Nyní ale svítá na lepší časy. Například už koncem tohoto týdne se v rámci třídenního Festivalu Paměti národa dveře velkého stadionu opět otevřou veřejnosti. Akce nabídne bohatý historický doprovodný program i koncerty známých umělců.

Zdroj: Praha, Facebook, ČT24, ČVUT

Autor: Veronika HolcováSouvisející články