Studenti při diskuzi zpovídali kandidáty na prezidenta. Zajímali je i jejich negativní vlastnosti

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Kandidati prezident
Korektura: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Kandidáti a kandidátky na prezidentský úřad jsou v posledním době v jednom kole. Většina z nich se účastní různých televizních vystoupení a debat. Jedna taková proběhla i ve čtvrtek v coworkingovém prostoru Next Zone na Smíchovské střední průmyslové škole a gymnáziu. Celou ji zorganizovali studenti, kteří také tvořili podstatnou část publika. Prezidentské kandidáty vůbec „nešetřili“, zajímala je Ukrajina i manželství pro všechny.

Studentskou debatu zorganizoval spolek Zavolíme! a na její realizaci se podíleli především studenti středních škol, kteří ji i moderovali. Jejich práci pochválil na svém twitteru Petr Pavel, na facebooku zase Marek Hilšer.

Babiš nedorazil

Pozváno bylo šest kandidátů, kterým předvolební průzkumy přisuzují nejvíce hlasů. Andrej Babiš svou účast ale odmítl. Nakonec tak dorazil Pavel Fischer, Marek Hilšer, Danuše Nerudová, Petr Pavel a Josef Středula.

Podle redaktora deníku iDNES měli kandidáti v první půlce, kdy se představovali studentům, trochu problém se uvolnit a hovořit s nimi adekvátně k jejich věku. Postupem času se to ale zlepšilo.

Fischer u manželství příliš nezabodoval

Studenti navíc působili velmi dospěle a jejich otázky rozhodně nepatřily k těm nejjednodušším. Velmi intenzivně je zajímalo například manželství pro všechny. Na jeho podpoře se všichni shodli. Jedinou výjimkou byl Fischer. Ten uvedl, že chce podpořit stejnopohlavní páry, nechce tomu však říkat manželství.

To se podle iDNES mnohým mladým lidem příliš nelíbilo. „Myslím, že mu to srazí hlasy. Není to úplně správný názor. Když má projít nějaké zrovnoprávnění, měli bychom sjednotit i výraz, aby nevznikaly různé výjimky,“ uvedl pro zpravodajský web jeden z přítomných studentů.

Dle Aktuálně zajímal studenty také názor kandidátů na válku na Ukrajině. Všichni diskutující potvrdili, že hodlají Ukrajinu dále podporovat, a to jak finančně, tak dodávkou zbraní. Dále také kandidáti uvedli, že všichni hodlají zůstat v Evropské unii a NATO a zemi hodlají dále směřovat na západ. Což studenti středních škol povětšinou ocenili.

Kandidáti prozradili i své slabé stránky

Na konci debaty přišly dotazy od mladých lidí přímo z publika. Zde už se kandidáti dokázali alespoň trochu uvolnit. Ačkoliv otázky dostávali dosti záludné. Jednoho z přítomných například zajímalo, jaké jsou jejich negativní vlastnosti.

„Mojí slabou stránkou je, že často skáču lidem do řeči,“ řekla podle Seznam Zpráv Nerudová. „Mám děsný nepořádek na stole a odkládám věci na poslední chvíli,“ doplnil ji Hilšer. „Občas o sobě hodně pochybuju a poslední dobou nestíhám sportovat,“ řekl Fischer.

„Někdy vypadám jako suchar,“ svěřil se studentům Pavel. „Kolegové mi říkají, že se nikdy neusmívám,“ doplnil na závěr Středula.

Spolek Zavolíme! se dlouhodobě snaží zvýšit zájem mladých lidí o politiku a volby. Mladých lidí totiž chodí už tradičně volit jen velmi málo. V posledních letech se ale situace zlepšuje. Podle průzkumu společnosti GTS Alive, jehož závěry zveřejnil iDNES, by k volbám rádo dorazilo téměř 88 % studentů.

Zdroj: Zavolíme!, iDNES, Seznam Zprávy, Aktuálně, Facebook, Twitter

Autor: Markéta Mladá



Související články