Biden jednal v Bílém domě s Macronem. S Putinem je ochotný mluvit jen v případě, že by to směřovalo k ukončení války

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
joe biden emmanuel macron
Zdroj: Profimedia

Ve čtvrtek jednal americký prezident Joe Biden se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Sešli se v Bílém domě a po jednání společně vystoupili na tiskové konferenci. Biden mimo jiné prohlásil, že by v případě, že by to směřovalo ke konci války, byl ochotný jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Macron s Bidenem se shodli na tom, že Rusko za své válečné jednání musí nést zodpovědnost. „Nemám nyní žádné plány ho kontaktovat. Jsem připraven jednat, pokud dá najevo úmysl ukončit válku“ uvedl Biden podle serveru CNN.

„To zatím neudělal. Až se tak stane, po poradě s našimi partnery v NATO se s ním rád sejdu a pobavím se s ním,“ doplnil s tím, že Macron jeho slova podpořil.

Dodal, že Ukrajinu bude USA podporovat ve všech ohledech tak dlouho, jak to jen bude nutné. Na tom se shodl i se svým francouzským protějškem. Biden i proto označil Macrona za svého velmi dobrého přítele, který je vždy připraven pomoci státu v nouzi.

„Francie je náš nejsilnější partnerský stát, co se týče pomoci Ukrajině. Emmanuel Macron se mi v tomto ohledu stal velmi dobrým přítelem. Všechny výzvy řešíme společně, a ačkoli se někdy v něčem naše názory liší, nikdy to není nic zásadního,“ cituje jeho slova Politico.

Jednání Francie a USA proběhlo v přátelském duchu a i během tiskové konference bylo vidět, že k sobě mají oba prezidenti velmi blízko nejen politicky, ale také lidsky. Potvrzuje to i příspěvek sdílený na twitteru Bílého domu, který ukázal několik fotek ze společného jednání.

Rusko se bude zodpovídat

„Francie a USA jsou odhodlány nepolevit v úsilí o to, aby se Rusko zodpovídalo ze široce zdokumentovaných válečných zločinů, kterých se na Ukrajině dopouští jeho armáda i další proruské síly, včetně žoldnéřských skupin,“ cituje iDNES pasáž ze společného prohlášení.

Prezidenti se dále podle Bílého domu shodli na tom, že Ukrajinu je nutné podpořit posílením dodávek protileteckých systémů a vybavení potřebného k opravám ukrajinské energetické sítě. Ta je v posledních týdnech pod neustálým ruským útokem.

„Nikdy ale nebudeme Ukrajinu tlačit ke kompromisu, který je pro ni nepřijatelný. Jednotky země jsou statečné, tamní hrdinové denně brání své životy, svoji zemi a hodnoty, kterým věří. Chceme proto udržitelný mír a respektujeme právo Ukrajiny rozhodnout, kdy a za jakých podmínek bude jednat o svém území,“ uvedl Macron podle serveru Politico.

Během jednání si prezidenti vzájemně pochvalovali spolupráci a kromě války padlo také vyjádření k obecnému působení zemí. Macron podle CNN Bidena pochválil například za to, že vede zemi ke zlepšování životního prostředí, a tedy i zdraví občanů.

Zdroj: Bílý dům, CNN, Politico, iDNES, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články