Tender na Dukovany: Rusko se nebrání konsorciu, Francouzi chtějí čistě evropský přístup

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
dukovany zeman
Zdroj: Profimedia

Tendr na stavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany byl nakonec stanoven na konec roku 2021. To znamená, že jej bude vyhlašovat vláda, která vzejde z podzimních voleb. Stavba by měla začít v roce 2029. O zakázku projevilo zájem pět firem. Česká republika oslovila čtyři z nich. O to, jak mají v plánu stavbu realizovat a s kým, se zajímal Český rozhlas.

Česká vláda prozatím oslovila čtyři uchazeče o tuto velkou zakázku. Jedná se o korejskou KHNP, francouzskou EDF, americko-kanadskou Westinghouse a ruský Rosatom. Čínský zájemce osloven Českou republikou nakonec nebude.

Vybrané firmy by se měly nyní vyjádřit, jakým způsobem se chtějí do tenderu zapojit. „Aby se udělalo úplně jasno, kdo vůbec bude mít zájem do toho tendru jít, tak ten nechť jasně sdělí, že má či nemá zájem, v takovém či onakém konsorciu, s takovým či onakým dodavatelským řetězcem,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).

Radiožurnál oslovil vybrané zájemce a zjišťoval, zda chtějí do výběrového řízení vstoupit sami či v konsorciu a jaké jsou jejich plány na zapojení českých firem při stavbě. Ze čtyřech firem se vyjádřily všechny kromě Westinghouse.

Korea a Francie nechce konsorcium, ale chce zapojit české firmy

Korejská firma KHNP konsorcium neplánuje. Vyjádřil se tak viceprezident společnosti Seung-Yeol Lim. Ten také řekl, že při stavbě nového bloku chce oslovit co nejvíce českých firem. „S řadou společností už jednáme a s několika už jsme podepsali dohodu o spolupráci, například se společnostmi NUVIA, INC Energo, MICO, TES, atd.,“ uvedl.

EDF z Francie se rovněž vyjádřila tak, že chce do tendru vstoupit sama. Jako důvod uvedla, že její pojetí zakázky je čistě evropské, tedy francouzská technologie a evropští dodavatelé, včetně těch českých.

„Už před několika lety jsme začali jednat s místními dodavateli v České republice. Jednáme s Aliancí české energetiky, která sdružuje velké firmy z oblasti českého jaderného průmyslu, například Škoda JS, ZAT, Sigma,“ řekl viceprezident společnosti Vakise Ramany.

Rusko nemá s konsorciem problém, ale za předem jasných podmínek

Ruský Rosatom jako jediný uvedl, že by se konsorciu nebránil, ale muselo by být přesně stanoveno, kdo se do něj zapojí a za jakých podmínek. Také tato firma počítá s oslovením českých firem.

„Jednáme zhruba s devíti velkými českými společnostmi. Určitě obě plzeňské Škodovky, Sigma, ZVVZ Milevsko i I&C Energo,“ uvedl ředitel středoevropské pobočky firmy Rosatom Zdeněk Šíma. Další firmy by podle něj byly osloveny při větší specifikaci zakázky.

Tvrzení uchazečů tendru o zapojení českých firem potvrzuje i Aliance české energetiky. Ta právě zastupuje český průmysl a snaží se pro obě strany, tedy pro uchazeče o stavbu bloku i pro dodavatelské firmy, vyjednat ty nejlepší podmínky, aby došlo k uspokojivé dohodě na obou stranách.

Autor: Markéta Krejčí



Související články