Tento týden se na obloze objeví nevídaný jev. Dočkáme se také slunečného počasí?

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
promenlive pocasi
Zdroj: Stanislav Heloňa / MAFRA / Profimedia

Tento týden nás čeká počasí různého rázu. Od středy se dokonce mohou objevit bouřky, které mohou napáchat velké škody. Počasí v České republice bude ovlivňovat rozhraní, které odděluje chladný vzduch na západě Evropy od teplejšího, který panuje na východě.

Teplotní rozdíly budou velmi patrné, zatímco na Moravě nebo ve Slezsku budou atakovat 35 stupňů, na západě republiky mohou být až o dvanáct stupňů nižší. Navíc se mohou tvořit silné bouřky, a to hlavně o víkendu. Připravit se musíme na možné krupobití, přívalový déšť a také silný vítr.

Pro naši kondici bude takové počasí zkouška

Už během pondělního dne okluzní fronta přinese velkou oblačnost, možné deště nebo přeháňky. Zároveň ale nebude zima, protože teploty se budou pohybovat mezi 21 a 24 stupni Celsia. Na Moravě a ve Slezsku bude počasí odlišné, objeví se tam sluníčko a srážky budou minimální. Na východě republiky můžete naměřit až 27 stupňů.

V úterý bychom si měli užít první tropický prázdninový den – v odpoledních hodinách můžete naměřit 28 až 32 stupňů. Ranní minima se ale dostanou na 15 až 11 stupňů, proto se připravte na menší teplotní šok. Zvlášť lidé, kteří mají nemocné srdce nebo špatně snášejí výkyvy teplot, by si měli dávat následující týden pozor a být na sebe opatrní.

Úterý přinese také nejmenší oblačnost, alespoň co se týče prvního týdne prázdnin. Objeví se slunce, na jihozápadě nebo západě našeho území se večer mohou objevit bouřky, ale jen výjimečně. Bouřky navíc mohou přinést nebezpečné jevy, kterých jsme byli svědky na konci června, kdy se jižní Moravou prohnalo tornádo.

Od středy přijdou další tropy, ale rozmary počasí nám dají zabrat

Od středy bude počasí u nás ovlivňovat studená fronta, takže mohou nastat velké teplotní rozdíly. Na západě se teploty budou pohybovat okolo 23 stupňů, na východě mohou být až o deset stupňů vyšší. V noci z úterý na středu nebude teplota klesat pod 20 stupňů, což znamená tropickou noc.

Středa přinese jasné až polojasné počasí, ale od odpoledne budete pozorovat větší oblačnost spojenou s deštěm a ojedinělými bouřkami. Ty může doprovázet silný déšť, krupobití a hlavně silný vítr. Ve čtvrtek bude počasí obdobné jako ve středu, ale oblačno bude víceméně po celý den.

Ranní čtvrteční teploty se dostanou na 21 až 17 stupňů, odpoledne můžete v Čechách naměřit až 26, na východě dokonce 30 stupňů. Rozdíl bude opět na Moravě a ve Slezsku, kde budou velké tropy – až 36 stupňů. V pátek bude také teplo, ale přibyde déšť a místy také silné bouřky. Teploty se budou pohybovat mezi 22 až 26 stupni.

Víkend přinese letní teploty. Na většině území můžete očekávat polojasno až oblačno, bouřky nebo déšť se objeví výjimečně. Letní hodnoty 21 až 26 stupňů jsou ideální k vodě. Objevit se může zajímavý jev – noční svítící oblaka. Nacházejí se v mezosféře při teplotách od -130 stupňů, obsahují ledové krystaly a najdete je ve výšce asi 80 km.

Autor: Raina TomanováSouvisející články