Tereza Hlůšková byla definitivně zproštěna všech obvinění a může se vrátit domů

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Tereza Hluskova
Zdroj: Profimedia

Tereza Hlůšková byla v listopadu 2021 plně zproštěna obvinění poté, co odvolací soud připustil procesní chyby v zajištění vzorků heroinu z jejího kufru. Její cestu domů však zkomplikovala stížnost celníků a následné odebrání cestovních dokladů, než se stížnost prošetří. Po dlouhých měsících se dle informací Blesku Tereza dočkala a může se vrátit do České republiky.

Příběh, který pro Terezu začal v roce 2018, bude mít tedy nejspíše šťastný konec. Psychické následky a trauma si však Hlůšková s sebou ponese již celý život.

Propuštěna kvůli procesní chybě

Tereza Hlůšková byla v roce 2018 zadržena na letišti v Pákistánu s 9 kg heroinu a následně zatčena. Dle pákistánského zpravodajského portálu UrduPoint by drogy, které měla Tereza ve svém kufru, měly na černém trhu hodnotu 19,5 milionů korun.

Od zatčení se Tereza bránila, že drogy jí byly podstrčeny do kufru a že o nich nevěděla. Soud ji však na základě důkazů odsoudil k trestu odnětí svobody na 8 let a 8 měsíců. Také měla uhradit pokutu ve výši 800 dolarů, což činí asi 18 tisíc korun.

Tereza do vězení Kot Lakhpat nastoupila, ale podávala postupně odvolání. V listopadu 2021 soud jejímu odvolání vyhověl a 20. listopadu byla Tereza propuštěna z vězení. Důvodem propuštění byla procesní chyba, kdy přesun vzorků z kufru do laboratoře neproběhl dle protokolu a trval několik hodin. Právník Sajfúl Malúk tuto procesní chybu napadl s tím, že mohly být vzorky vyměněny, a odvolací soud mu dal za pravdu.

Propuštění potvrdila pro Blesk mluvčí Ministerstva zahraničních věcí České republiky Eva Davidová. „Potvrzujeme vyhotovení písemného rozsudku soudu v Láhauru o osvobození české občanky vězněné v Pákistánu. O vyhotovení rozsudku byl dnes informován náš zastupitelský úřad.“

Celníci napadli rozhodnutí

Ačkoliv byla Hlůšková plně zproštěna obvinění, celníci podali stížnost a odebrali jí doklady. Bez nich nemohla odcestovat zpět do České republiky a musela čekat na rozhodnutí Nejvyššího soudu v Islámábádu. Ten rozhodnul v Terezin prospěch.

„V pátek 8. dubna rozhodl Nejvyšší soud v pákistánském Islámábádu, že celníci Terezu H. už nadále nemohou zadržovat v zemi, a pětadvacetiletá žena se tak může vrátit do Česka. Nicméně ani po verdiktu nemohla rodačka z Uherského Hradiště opustit zemi. Musela počkat, až soudce vydá rozkaz, který jí umožní nasednout do letadla,“ píše Blesk.

Mluvčí ministerstva zahraničí danou informaci nepotvrdila. Pro Novinky uvedla: „Ministerstvo zahraničí na základě přání rodiny případ nebude komentovat.“

„Právní zástupce navrhovatelky mimo jiné tvrdil, že ve světle rozsudku Nejvyššího soudu byla navrhovatelka zproštěna viny a není proti ní vedeno žádné řízení. Bylo předloženo, že je cizí státní příslušnosti a musí se vrátit do své země, že odmítnutí vydat povolení k odjezdu odpůrcem je bez jakéhokoli zdůvodnění nebo podkladu,“ stojí dále v Blesku.

Dá se očekávat, že se vzhledem k přání rodiny o informační embargo veřejnost o příletu Terezy zpět do ČR nedozví.

Zdroj: Blesk, iDNES, Deník, Novinky

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články