Testuje se nový lék proti koronaviru. Prozradíme vám, jak moc bude účinný

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
pilulka covid
Zdroj: solarseven / Shutterstock.com

Původně se tento lék testoval pouze na chřipku, nyní ale může pomoci proti chorobě, která už více než rok ovlivňuje naše životy – covid-19. Nebude se navíc podávat nitrožilně, ale pomocí pilulek. Lék Molnupiravir může být velkou nadějí do budoucna v boji proti této zákeřné nemoci.

Už loni začali vědci a lékaři hledat způsob, jak na koronavirus vyzrát. Po dlouhých měsících bylo vyvinuto několik vakcín, které jsou účinné a od konce prosince se jimi očkují lidé po celém světě. Vědci se ale rozhodli vyzkoušet také jiné metody.

Přípravek Molnupiravir byl vyvinut již před mnoha lety

Léčivý Molnupiravir se dostal již do třetí fáze klinického testování a podle mnohých vědců je to velká naděje. Jak uvedl server iDnes.cz, ředitel Biologického centra Akademie věd ČR Libor Grubhoffer v něm vidí slibnou vlaštovku na poli antivirotik.

Výsledky studie by mohly být známé na podzim. Když všechno dopadne dobře, následovat bude žádost o povolení, aby se lék mohl nouzově používat. Žádost se musí dostat až k amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Jak uvedla Radka Lang, která je ředitelkou komunikace biofarmaceutické společnosti Merck Sharp & Dohme (MSD), na Evropskou agenturu pro léčivé přípravky by se lék dostal až po schválení u FDA. To může být až ve druhém pololetí. Společnost lék vyvíjí s firmou Ridgeback Biotherapeutics.

U léku Molnupiravir bude velmi důležité dostat ho do těla co nejdříve po nákaze. Užívat by se měl pět dní dvakrát denně, jak odhalily studie. Lék by se mohl podávat orálně jako obyčejný aspirin, takže odpadne nitrožilní podání jako u jiných léků. Látka zabrání množení RNA viru v těle nemocného člověka, a nedojde tak k těžkému průběhu.

Lék ve druhé fázi ukázal dostatečnou účinnost na třech stech pacientech

Lidé, kteří nepotřebovali hospitalizaci, jelikož měli mírný nebo střední průběh nemoci, potvrdili jeho účinek. Lang k tomu doplnila: „Data, která jsme získali z druhé fáze studie, určující správné dávkování, potvrzují účinek léku a slouží jako důkaz antivirotického potenciálu přípravku.“

Ve třetí fázi bude lék podáván různým skupinám lidí, lišit se budou věkem, pohlavím, ale budou mít také přidružené nemoci. Je nutné mít na paměti také nežádoucí účinky, které hlásila menší polovina pacientů. „Myslím, že to bude konečně první úspěšné antivirotikum. Navíc snad pro běžné léčení ve fázi lehkého onemocnění,“ vidí dobré výsledky Libor Grubhoffer.

Molnupiravir musí ale projít testy napříč celým světem. Tento lék ale není novinkou ve farmacii. Vznikl už před dvaceti lety na jedné americké univerzitě. Vědci jej studovali a zjistili, že může být účinný nejen proti RNA virům, ale také koronavirům. Výzkum byl ale nakonec přerušen, protože látka se dobře nevstřebávala.

Autor: Raina Tomanová



Související články