Tisíce lidí v ČR nemají zubního lékaře. Jako řešení se jeví dotace a spolupráce s pojišťovnami

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zubar
Zdroj: Shutterstock

Českou republiku trápí nedostatek zubních lékařů. Pacienti na vyšetření čekají mnohdy i měsíce, a podle serveru iDNES dokonce až statisíce pacientů zubního lékaře nemají. Problém je především v rozložení. Počet zubařů totiž sice stále roste, mnoho lidí ale musí dojíždět do vzdálenějších měst.

„Asi před měsícem jsem psala své zubařce, že mě začal pobolívat zub. Termín mi dala až po Novém roce. Zatím jsou bolesti snesitelné, pokud ale bude hůř, nejspíš budu muset vyhledat pohotovost,“ říká pro Přehledně24 pacientka z Liberce. A podobně na tom jsou podle všeho stovky dalších.

Řada lidí se tak snaží najít zubaře nového. V letošním roce byla situace natolik drastická, že v listopadu při otevření jedné z nových ordinací stáli lidé před budovou dokonce dlouhé hodiny. O frontě, která se ten den utvořila v Hustopečích na Břeclavsku, informovala Česká televize.

„Sama jsem se teď ptala svého zubaře, zda by přijal do péče i mého manžela. Říkal, že pokud jde o rodinného příslušníka, tak udělá výjimku, ale jinak nové pacienty nepřijímá. Ale třeba moje matka navštěvuje zubaře, kterému už je kolem sedmdesáti, a smiřuje se s tím, že brzy bude muset hledat nového, tak nevím, jestli ji můj zubař také přijme. V Praze je sice hledání nového zubaře jednodušší, ale kromě referencí sledujeme třeba i to, kolik nás některé úkony budou stát,“ uvedla pro Přehledně24 Anna žijící na Praze 4. Za svým zubařem jezdí přes půlku hlavního města.

Mohou být řešením dotace?

Podle šéfa České stomatologické komory Romana Šmuclera by problémy s nedostatkem zubařů mohly vyřešit dotace a důkladná spolupráce s pojišťovnami. Stomatologická komora podle něj pracuje na řešení problémů. Dále pak podle serveru Aktuálně radí lidem nespoléhat na malé zubní ordinace a dojíždět raději do větších měst.

„Lidí bez stomatologa je v Česku šest set tisíc. To vypadá jako hrozné číslo, ale je to pouhých šest procent populace, máme nejvíc registrovaných pacientů v EU. V některých místech je nedostatek zubních lékařů, o tom není sporu. Snažíme se to řešit,“ uvedl Šmucler pro Českou televizi.

Podle hejtmana Vysočiny Vítězslava Schreka ale dotace rozhodně nebudou snadným řešením. „My do toho dáváme peníze, ale pochopitelně zákon nám říká, že máme zajišťovat jiné veřejné služby, nikoliv privátní služby stomatologů. Máme pět krajských nemocnic a naší povinností je skutečně přednostně zajistit péči léčebnou,“ zdůraznil.

Ani spolupráce s pojišťovnami není snadná

Stejně tak i spolupráce s pojišťovnami je poměrně komplikovaná. Někteří politici jsou dokonce pro to, aby se zubaři ze zdravotního pojištění vyškrtli úplně. „Kdyby bylo po mém, tak s výjimkou prevence pro děti do 18 let a sociálních případů bych vyškrtl stomatology ze zdravotního pojištění,“ uvedl pro server Zdravé zprávy Miroslav Kalousek.

To naštěstí podle všeho prozatím nehrozí, i tak je ale situace komplikovaná. Například podle tiskové zprávy zveřejněné na webu České stomatologické komory vnímá institut problémy, které jsou v některých oblastech s předáváním pacientů a praxí.

„Je to otázka zdravotních pojišťoven, ale chceme maximálně pomoci. Záleží nám na pacientech, musejí dostat péči, kterou zákon garantuje, popřípadě se musí péče jinak definovat. Ale vše musí probíhat podle zákona. Též zubní lékaři, kteří se starají hlavně o pojištěnce zdravotních pojišťoven, nesmějí mít ekonomické problémy, které je z vlastních ordinací ženou do velkých klinik ve velkoměstech,“ uvádí dokument.

Zdroj: Česká stomatologická komora, Přehledně24, Česká televize, Zdravé zprávy, iDNES, Aktuálně

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články