Miloš Zeman rozhodl o vystavení korunovačních klenotů. Snad bude tentokrát střízlivý, doufají občané

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
korunovacni klenoty
Zdroj: Anna Vavríková / MAFRA / Profimedi

Korunovační klenoty budou již počtvrté za posledních 10 let vystaveny. K vidění budou od 17. do 23. ledna 2023 a to netradičně v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha. Média o tom v pondělí informoval vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář.

„Prezident republiky rozhodl o vystavení českých korunovačních klenotů k příležitosti 30. výročí vzniku České republiky ve dnech 17. až 21. ledna,“ oznámil podle iDNES Mynář. V katedrále sv. Víta byly naposledy vystaveny v roce 1995.

Klenoty budou vyjmuty z Korunní komory 16. ledna, vrátí se do ní o týden později, uvádí Česká televize. O možnosti jejich vystavení uvažoval už před pár měsíci pražský primátor Zdeněk Hřib, který si přál, aby si symbol České republiky mohli lidé opět prohlédnout.

„Bude to poprvé po osmašedesáti letech, kdy bude navázáno na prvorepublikovou tradici. A stejnou tradici chceme zachovat i tím, že korunovační klenoty budou vystaveny v původní Gočárově vitríně,“ popsal Mynář.

Trn z Ježíšovy koruny

Na pondělní tiskové konferenci byly představeny také výsledky říjnového průzkumu svatováclavské koruny. Ten řešil, zda do křížku na jejím vrcholu byl umístěn trn z údajné Kristovy trnové koruny. Bádání ale podle Novinek i nadále pokračuje.

„Zvolená metoda rentgenového záření neumožňuje přímé potvrzení organické hmoty, tedy samotného trnu uvnitř schránky,“ řekl šéf hradních památkářů Petr Kroupa. Neexistují ale podle něj žádné indicie, že by s nohou kříže bylo po zhotovení koruny manipulováno, uvádí iDNES.

Server Seznam Zprávy doplňuje, že klenoty budou k vidění společně s další relikvií, kterou je lebka Svatého Václava. V posledních desetiletích se ustálila tradice vystavovat korunovační klenoty dvakrát za deset let. Tentokrát to bude ale už počtvrté za stejnou dobu a podle některých politiků i občanů je to zbytečně často.

Kritika Zemana

Prezident Miloš Zeman se rozhodl pro vystavení klenotů i proto, aby to ještě během svého mandátu stihl. Uvádí to dokonce i příspěvek na facebooku. A nejen proto si od některých uživatelů vyslechl Zeman pořádnou kritiku.

„Když to vystavovali posledně, tak byl opilý, takže si to nepamatuje,“ napsal jeden ze sledujících. Další pak stručně a jasně dodal: „Není na to vhodná doba.“ Kritice se nevyhnul ani mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, který během tiskového brífinku představoval důležité informace. „Tak doufám, že až tam bude Babiš, tak ho vyhodí,“ píše se v jednom z komentářů.

„Těším se, že opět se ke klenotům dokodrcá i náš největší klenot, prezident Miloš Zeman se zbožným Ovčáčkem a řadou dalších postrkovačů. Doufám, že budou promítány záznamy z nezapomenutelného setkání MZ s klenoty. Tehdy byl dojat tak, že do nich div neupadl,“ napsala na Novinkách do komentářů jedna z čtenářek článku.

Ta tím reagovala na událost z roku 2013, kdy byl Miloš Zeman během vystavování klenotů podle všeho opilý. Nejprve se sice v médiích hovořilo o tom, že za jeho vrávoravý krok mohla viróza, podle serveru Aktuálně ale později tehdejší předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová potvrdila, že za tím byl alkohol.

Zdroj: Pražský hrad, iDNES, Česká televize, Přehledně24, Seznam Zprávy, Facebook, Novinky, Aktuálně

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články