Tohle se Hamáčkovi líbit nebude. Přinášíme vám slova člena Rady vlády pro národnostní menšiny

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
josef stojka
Zdroj: Josef Gabzdyl / iDNES.cz / Profimedia

Josef Stojka patří do rodu olašských Romů. Tento týden by rád podal trestní oznámení na neznámého pachatele z pozice člena Rady vlády pro národnostní menšiny, v níž hájí práva Romů. Informoval o tom web CNN Prima NEWS.

„Případ z Teplic na mě působí jako veřejná poprava. Snažím se ale uklidnit emoce v celé romské komunitě a budu trvat na řádném vyšetření kauzy. Budu trvat také na případném odvolání policejního prezidenta i ministra vnitra,“ řekl Stojka pro CNN Prima NEWS. To znamená, že bude chtít odvolání Jana Hamáčka.

Trestní oznámení

Přibližně třistatisícová romská menšina v České republice je zdrcena drsným zásahem teplických policistů vůči šestačtyřicetiletému Stanislavu Tomáši, který měl krátce po zadržení zemřít v sanitce.

Podle Stojky je tento případ za hranicemi únosnosti. Dodal, že policie zásah jednoznačně nezvládla a na romskou komunitu teď celý případ působí jako veřejná poprava.

Romové doteď neví, zda Tomáš po tvrdém zakleknutí krku zemřel ještě na chodníku, anebo skutečně až v sanitce, jak uvedla policie. Rozhodně také nevěří tomu, že by byly prvotní příčinou drogy.

„Radil jsem se s nejlepšími právníky a do konce týdne podám trestní oznámení na neznámého pachatele,“ říká Stojka. Zároveň je na něj prý také vyvíjen velký tlak ze strany komunity, která žádá, aby byl zásah policistů tvrdě odsouzen.

Smrt si nezasloužil

Později dodal, že nechce vyvolávat zbytečné emoce. Souhlasí s pietním shromážděním, při kterém se uctí oběť, ale nemyslí si, že by se mělo demonstrovat v ulicích. Počkal by také na závěry vyšetřování a případné odstoupení policejního prezidenta a ministra vnitra Jana Hamáčka.

Stojka je mezi Romy znám jako velký odpůrce drog. Tvrdá narkotika včetně heroinu a pervitinu zničila život mnoha mladým lidem, a to i z královského rodu Olachů. „Že někdo bere drogy, to neznamená, že to není člověk, že ho někdo může zabít na ulici. Naopak to jsou nemocní lidé, kterým musíme pomáhat. A drogy přece neberou jen Romové, to je nemoc celé společnosti,“ řekl Stojka.

Zesnulý Stanislav Tomáš podle Stojky řádně pracoval, drogy bral nepravidelně a se závislostí bojoval. Působil také u výsadkářů Armády České republiky, později pak pracoval v supermarketu. V příspěvku příbuzného oběti stojí: „Nezasloužil si takto zemřít po tvrdém zásahu policie ČR. Policisté by měli být za tohle řádně potrestáni!“

Zdroj: CNN Prima NEWS

Autor: František Olša



Související články