Tomio Okamura běsní: Koalice hodlají vyhodit půl milionu hlasů voličů SPD do kanálu. Vyjádřil se i Babiš

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
tomio okamura
Zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Ani po volbách se vypjatá politická situace v českém prostředí neuklidnila. Zatímco před volbami na sebe jednotlivé strany házely špínu, aby si zajistily postup do Sněmovny, teď zase bojují, protože jsou nespokojeny s výsledky nebo s jednáním stran ostatních.

Koalice SPOLU a PirSTAN přišla s plánem, podle kterého by ve vedení Sněmovny neměl být obsazen žádný člen hnutí s názvem Svoboda a přímá demokracie. Proti tomu se ale samozřejmě šéf strany ohradil. Tomio Okamura tvrdí, že si rozhodně nenechá takovou situaci líbit.

V minulém období byl on sám místopředsedou Sněmovny. Tentokrát podle jeho slov ještě nebylo ani rozhodnuto, kdo by je měl ve vedení zastupovat. To, že by v něm ale nebyl ze strany nikdo, přijmout odmítá.

Půl milionu hlasů

Hnutí Svoboda a přímá demokracie volilo 513 910 občanů. To se celkem rovnalo téměř deseti procentům odevzdaných hlasů. Okamura se teď rozčiluje, že Piráti a Starostové a koalice SPOLU chtějí tento počet úplně ignorovat.

„Chtějí hodit našich více než půl milionu hlasů do kanálu,“ řekl pro iDNES.cz šéf SPD. „Údajně demokratické strany tím říkají, že hlasy voličů pro Piráty mají větší váhu než hlasy voličů pro SPD,“ podivil se nad tím, že SPD s dvaceti mandáty se do vedení dostat nemá, zatímco Piráti s pouhými čtyřmi ano.

Dokonce i Andrej Babiš Okamuru podpořil a potvrdil, že SPD má na místo ve vedení Sněmovny rozhodně nárok. Podle předsedy ODS Petra Fialy ale výsledkům voleb odpovídá to, že budou na těchto místech zástupci úplně jiných stran.

Šest místopředsedů

Celkově má mít Poslanecká sněmovna místopředsedů šest. Prozatím to vypadá, že by se na tato místa dostali dva lidé za ANO, jeden za ODS, KDU-ČSL, STAN a Piráty, za něž má tuto funkci získat Olga Richterová.

„Pokud budeme respektovat zásady poměrného zastoupení ve vedení Poslanecké sněmovny a pokud bude mít hnutí ANO jako nejsilnější klub z budoucí opozice dva místopředsedy, tak to početně nevychází,“ prohlásil Fiala, který je sám kandidátem na premiéra.

O uspořádání Sněmovny budou strany ještě jednat a je jasné, že se to neobejde bez komplikací. Nikdo se nechce vzdát své pravdy, je ale pouze otázka několika dní, než se Češi dozví výsledky. Jisté je jenom to, že napětí mezi stranami přetrvá, ať bude závěr jakýkoli.

Zdroj: lidovky.cz, idnes.cz, e15.cz

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články