Tripartita bude jednat o 250 korunách navíc pro lidi v karanténě i izolaci

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Penize
Zdroj: Shutterstock

V pondělí bude jednat tripartita o zavedení bonusu k nemocenské. Zákon z dílny ČSSD má přinést peníze navíc pro lidi, kteří jsou v karanténě kvůli nemoci covid-19. Příspěvek by měl činit 250 korun na den a měl by motivovat nemocné i potenciálně nakažené zůstávat doma, popřípadě poctivě hlásit své kontakty.

„O kompenzačním bonusu pro lidi v karanténě budeme v pondělí jednat s tripartitou. Trasování je vedle očkování jedinou cestou, jak se vymanit z kolotoče lockdownů. Hrozba finanční ztráty nesmí přebít odpovědnost za zdraví svoje i okolí,“ uvedla na svém Twitteru ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Společný orgán představitelů vlády, podnikatelů a odborů bude v pondělí řešit návrhy ministerstva práce a ministerstva financí, jakým způsobem bude bonus vyplácen a komu.

Lidé mají strach o práci i o finance

Předseda vlády Andrej Babiš uvedl, že se k němu již několikrát dostaly informace, že zaměstnanci chodí často do práce, přestože se necítí dobře. Dokonce raději nejdou ani na test.

Podle výzkumů mají lidé strach, že když v případě jejich pozitivity budou muset zůstat doma, tak to nezvládne jejich již tak dost napnutý rodinný rozpočet. Někteří mají strach, že by mohli přijít o zaměstnání úplně.

Problém s hlášením kontaktů

Návrh má také vyřešit problém s trasováním nakažených. Podle dostupných dat nejsou lidé příliš ochotní hlásit, s kým byli v poslední době v kontaktu.

V některých okresech je to dokonce méně než jeden nahlášený kontakt na osobu. Lidé pravděpodobně nechtějí svým známým „zavařit” a poslat je do nucené karantény.

Právě pro lidi v karanténě je připraven bonus v podobě 250 Kč za den k náhradě mzdy, a to po dobu deseti dnů. Náhrada tvoří 60 procent redukovaného výdělku a v prvních dvou týdnech ji platí zaměstnavatel. Ten by měl vyplácet i oněch 250 korun s tím, že si je pak odečte ze sociálních odvodů.

Maláčová nyní uvažuje, zda se bude jednat o bonus pro lidi, kteří jsou pouze v karanténě, tedy jsou nakaženi jen potencionálně, nebo také pro lidi v izolaci.

To jsou ti, kteří mají potvrzenou pozitivitu na covid-19. Podle ústředního ředitele České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Františka Boháčka však není potřeba toto řešit, neboť i izolace patří mezi karanténní opatření.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články