Ubytování pro uprchlíky z Ukrajiny nabídl i festival Rock for People

od Anna-Marie Rabová
2 minuty čtení
hudebni festival
Zdroj: Shutterstock

Hudební festival Rock for People, kde se pravidelně scházejí posluchači rockové hudby, se zapojuje i do aktuální uprchlické krize. V prostorách festivalu jeho organizátoři aktuálně staví obytné buňky pro asi 50 utečenců.

Do České republiky stále směřují další nově příchozí uprchlíci z Ukrajiny. Už v minulém týdnu premiér země Petr Fiala na tiskové konferenci po mimořádném jednání tripartity uvedl, že do Česka přišlo už na 270 000 lidí.

Od dnešního dne začíná platit tzv. lex Ukrajina, tedy jakýsi balíček norem, které mají usnadnit integraci uprchlíků do běžného života v Česku.

Tyto normy například upravují přidělování ochrany a víz, zaměstnávání, sociální zabezpečení, přístup ke zdravotní péči nebo ke vzdělávání.

Azyl pro uprchlíky

Současně se ale neustále řeší, kde najdou uprchlíci dočasné, nebo i trvalé zázemí. Desítky lidí utečencům už nabídly své vlastní ubytovací možnosti, pro uprchlíky se otevřela i různá azylová centra.

Aktuálně se do ubytovací krize zapojili i organizátoři festivalu Rock for People.

V areálu festivalu mezi hangáry letiště v Hradci Králové se v tuto chvíli staví obytné buňky, které mohou ubytovat až 50 lidí.

„Budeme tady mít sedm svých kontejnerů, které používáme pro festival, a dalších 10 pronajatých. Dohromady by měly poskytnout ubytování až padesáti lidem,“ uvedl pro Seznam Zprávy ředitel a zakladatel festivalu Michal Thomes.

Thomes zároveň pro web iDNES přiznal, že správa festivalu je připravena uprchlíkům nabídnout práci přímo na festivalu.

„Když budou chtít, můžeme je zapojit do přípravy či do práce přímo na něm,“ řekl Thomes.

Součástí je i sociální vybavení

Samozřejmostí nabízeného ubytování je společné sociální a hygienické zařízení, kuchyňka a topení. Buňka je pro tři osoby.

Náklady na výstavbu a tříměsíční provoz městečka se pohybují okolo 565 000 korun. V tuto chvíli se peníze vybírají, přispět může každý.

Na webových stránkách festivalu je pak přesně rozepsáno, jak a na co budou vybrané peníze použity.

Finance jsou zapotřebí především na výstavbu ubytování a infrastruktury, vybavení, základní potraviny, hygienické potřeby a měsíční provoz.

Zdroj: Rock for People, iDNES, Seznam Zprávy

Autor: Anna-Marie RabováSouvisející články