Ukrajina oslavila Den nezávislosti. Stovky lidí dorazily slavit i na Václavské náměstí v Praze

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
ukrajina_nezavislost
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Jednatřicet let uběhlo 24. srpna letošního roku od schválení nezávislosti Ukrajiny. Zároveň toto datum připomnělo přesně 6 měsíců od napadení země Ruskem a půlroční nekončící boje. Před ruským velvyslanectvím v Praze tak vyrostla socha na podporu Ukrajiny.

Ruská vojska zahájila invazi na Ukrajinu 24. února letošního roku. Petice, kterou bylo možné podepsat na Václavském náměstí, vyzývá český Parlament, aby prohlásil Rusko za teroristický stát, Ukrajina již Rusko za teroristický stát prohlásila, když tamní parlament schválil zákon, který označuje Rusko za teroristický stát.

Praha a další metropole ve žlutomodré

Lidský řetěz tvořený Ukrajinci a podporovateli Ukrajiny byl součást celosvětové iniciativy k ukrajinskému Dni nezávislosti a táhl se od horní části Václavského náměstí směrem k náměstí Staroměstskému. Na Václavském náměstí vznikla petice za ukončení války na Ukrajině. Zazněla zde také ukrajinská hymna a několik projevů v ukrajinštině.

Mnoho přítomných demonstrantů mělo žlutomodré ukrajinské vlajky a neslo transparenty namířené proti Rusku. Někteří lidé dokonce přišli podle serveru iDNES v národních krojích. Ovšem v samotné Ukrajině se konaly oslavy jen symbolicky, protože je země stále ve válečném konfliktu. I další země na ukrajinskou nezávislost myslely a uspořádaly různé akce. Průvody lidí se žlutomodrými vlajkami procházely Římem, Londýnem, Athénami i dalšími městy.

Socha na podporu Ukrajiny

V Praze Bubenči před ruskou ambasádou 24. srpna, v Den nezávislosti na Ukrajině, byla slavnostně odhalena socha ruky s prsty ve tvaru V a nehty v ukrajinských barvách. Písmeno V ve smyslu vítězství. Osazenstvo velvyslanectví ji však vidí z opačné strany. Z tohoto úhlu mají dva zvednuté prsty v anglosaském světě podobný význam jako vztyčený prostředník, vysvětlil význam sochy její autor Jan Slovenčík.

„V rámci dohody celé skupiny, se kterou na tom spolupracujeme, jsme řešili V hand jako Churchilla, jako Havla. Oni jako částečně angličtí partneři řešili i obrácenou stranu, kdy to znamená něco úplně jiného,“ cituje Slovenčíkova slova web ČT24.

Ukrajinu podpořila i česká vláda v rámci předsednictví v Radě Evropské unie:

Zdroj: ČT24, iDNES, Twitter, Facebook

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články