Petr Fiala byl na pravidelné schůzce se Zemanem. Probírali ceny energií i situaci na Ukrajině

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Fiala Petr
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

V úterý se sešli u večeře prezident Miloš Zeman a premiér Petr Fiala. Společně probrali řadu témat. Tím nejstěžejnějším byla energetická krize a stále se zvyšující ceny elektřiny a plynu, které i podle Fialy rostou rychleji, než se předpokládalo. Bavili se ale také o jmenování Petra Mlejnka a o situaci na Ukrajině.

O premiérské návštěvě informoval včera tiskový mluvčí Hradu Jiří Ovčáček, a to na oficiálních webových stránkách a také na sociální síti twitter.

Společně hledali řešení energetické krize

Jak prozradil Fiala na následném brífinku, s hlavou státu řešil především už několik měsíců probíhající energetickou krizi, jejíž vývoj není ani trochu optimistický.

„Velmi podrobně jsme se bavili o situaci s cenami energií a s energetickou politikou jak v České republice, tak v Evropě. Shodli jsme se na tom, že vývoj cen elektřiny – zvláště v těch posledních dnech – překračuje všechna, i ta nejhorší očekávání,“ vysvětlil podle Novinek premiér.

Se Zemanem tak probírali možnosti, které by mohli českým domácnostem alespoň trochu ulevit. „Bavili jsme se o nastavení úsporného tarifu, o tom, co už vláda udělala, i o tom, co je možné udělat v budoucnosti,“ řekl dále Fiala.

Následně ale připustil, že se takto závažná situace bude muset řešit na evropské úrovni. „Začátkem příštího týdne o tom budu mluvit s kancléřem Olafem Scholzem při jeho návštěvě v Praze a samozřejmě s dalšími představiteli evropských států,“ doplnil na závěr. Olaf Sholz by měl do Prahy přijet 29. srpna.

Fiala vysvětlil prezidentovi situaci okolo Mlejnka

Oba státnici se nevyhnuli ani tématu, které poslední době rezonuje tuzemskou politickou scénou. Jmenování Petra Mlejnka do čela civilní rozvědky vyvolalo především u opozice velkou vlnu nevole. Ta dokonce vyžadovala odvolání současného ministra vnitra Rakušana. To ale Fiala už minulý týden rázně odmítl.

„Vyslechl si moji informaci i důvody, proč se vláda rozhodla, že neshledala důvody pro odvolání,“ uvedl podle ČTK na tiskové konferenci Fiala.

Podpora Ukrajiny

Přirozeně se hovořilo také o válce Ukrajině, která ovlivňuje dění po téměř celém světě. Fiala uvedl, že je rád, že jsou vláda a Pražský hrad v tomto tématu zajedno.

Zeman totiž podpořil úmysl vlády dál Ukrajině posílat zbraně. Také uvedl, že by byl rád, kdyby se Česká republika jednou angažovala také v obnově ukrajinských regionů, které byly nejvíce zasaženy válkou. Ocenil také přístup Česka k uprchlíkům prchajícím před válkou.

Zdroj: Novinky, ČTK, Pražský hrad, Twitter, Přehledně24

Autor: Markéta MladáSouvisející články