Umělá inteligence (AI) je i v České republice stále rozvinutější. Nová generace nástrojů typu ChatGPT bude mít podle vědců velmi výrazný dopad i na lidskou práci a mnoho odvětví čekají velké změny. Podle posledního průzkumu agentury Ipsos se více než polovině Čechů situace nelíbí.
Nová umělá inteligence změní v České republice podmínky pravděpodobně pro miliony lidí, píše server Seznam Zprávy. V nejbližší době totiž budou počítačové programy zvládat to, co doposud dělali lidé. Podle odborníků ale není rozhodně důvod k panice.
Unikátní revoluce
Světově se hovoří až o 85 milionech pracovních míst, o která kvůli umělé inteligenci v nadcházejících letech přijdeme. Stroje by časem mohly nahradit zaměstnance například v účetnictví nebo online marketingu, ale také na pozici podpory prodeje nebo řidičů.
„To, co je na současné revoluci unikátní, je fakt, že poprvé zasahuje povolání, která jsou založená na intelektuální činnosti,“ uvádí server Fonetech. Lidé by ale neměli panikařit a spíše se prý zamyslet nad tím, co pozitivního nám změna přinese.
V Česku se změn obáváme
Velká část lidí v České republice se změn bojí. To dokazují nejen odbory, které si přejí spolupracovat na stanovování pravidel používání umělé inteligence v českém školství.
„Technologie mohou učitelům pomoci, ale přinášejí i rizika a mohou narušit tradiční vzdělávací procesy,“ uvedl například pro server Novinky předseda odborů školství František Dobšík.
Strach má i veřejnost. Podle průzkumu Ipsos by 6 z 10 lidí podpořilo výzvu k pozastavení vývoje AI. Povědomí o umělé inteligenci je pak vyšší mezi mladší generací.
Například to, že je umělá inteligence z velké části využívána při zveřejňování článků v médiích, považuje sice 39 % lidí za velký pokrok, na druhou stranu se společnost modernizace bojí. Češi sami jsou tak v aktivním zkoušení umělé inteligence spíše zdrženliví.
Zdroj: Ipsos, Seznam Zprávy, Fonetech, Novinky
Autor: Šárka Cvrkalová