Úředník dal Vojtěchovi ochutnat vlastní medicínu. Jaké bude mít jeho kulišárna následky?

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
adam vojtech
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Adamu Vojtěchovi provedl jeden úředník pěknou kulišárnu. Podle něj se celá obec stydí za to, že tam ministr zdravotnictví bydlí, a rozhodl se tak učinit jistý krok. Vojtěch jeho jednání nechápe.

Obyčejný úředník František Mareš vydal prohlášení, ve kterém stojí: „Správní orgán konstatuje, že vesnice Včelná se za svého občana Adama Vojtěcha stydí.“ Rozhodl se ale jednat ne za Obecní úřad Včelná, ale sám za sebe.

Mareš chtěl dokázat, jak se cítí obyčejný občan

Úředník Mareš se rozhodl Vojtěchovi zrušit trvalý pobyt v obci. Následně vysvětlil svoje kroky tím, že chtěl ukázat, jaké je to být v pozici občan.

Podle Vojtěcha jde ale o porušení zákona, ačkoliv si každý může vyjádřit svůj názor, podle něj je vyloučení z obce přes čáru.

„Není to krok obce Včelná, protože rozhodnutí vydává obecní úřad, tam jsem pouze pověřenou osobou a nejsem ani nejvyšší osobou toho obecního úřadu, to je paní starostka,“ řekl Mareš pro CNN Prima NEWS. Očekává, že bude potrestaný za to, že takové kroky učinil.

Marešovi vadí protiprávní opatření, která vymyslelo ministerstvo zdravotnictví. Nejvíce ho tíží, že kroky nakonec správní soud ustanoví jako nezákonné a zruší je.

V dokumentu, který úředník vydal, stojí: „Adam Vojtěch je v pozici ministra zdravotnictví zodpovědný za soustavné a záměrné porušování zákonů České republiky vydáváním opatření, která jsou Nejvyšším správním soudem opakovaně prohlašovaná za neplatná. Tímto rozvrací právní systém (…).“

Mareš se rozhodl jednat sám za sebe

„Mám pravomoc rušit pobyty občanům za podmínek daných zákonem. Pan Vojtěch je z naší vesnice, tak jsem si myslel, že by bylo vhodné mu dát ochutnat jeho vlastní medicínu, kdy někdo zasáhne do jeho práv, i když ví, že na to nemá úplně nárok, ale nutí toho chudáka občana se proti tomu bránit soudními prostředky a platit advokáty,“ netají se svým rozhodnutím Mareš.

Vojtěch ale pro tento postup pochopení rozhodně nemá. Jedná se o zneužití pravomoci úřední osoby, což patří do porušení zákona. Trest tak na sebe nenechá dlouho čekat, s tím ale Mareš počítá. Sám dobře věděl, že takovou pravomoc, aby někomu zrušil trvalý pobyt, nemá.

„Své názory napsal na oficiální hlavičkový papír s úředním razítkem, využil svůj přístup k mým osobním údajům a navíc dopis poskytl médiím. Jednoznačně tady došlo k nezákonnému postupu i překročení všech hranic profesionálního chování. Věřím, že vedení obce tuto skutečnost prověří. Odvolávat se neplánuji, protože celý dokument je zcela nezákonný,“ řekl pro server CNN Prima NEWS ministr.

Vyjádřila se také sama starostka obce Včelná Miroslava Stránská, která do redakce televize poslala dopis: „Úředník zřejmě provedl nějaké kroky, se kterými jsem nebyla obeznámena, neboť jsem na dovolené. Předpokládám ale, že se nejedná o oficiální rozhodnutí, snad jde o nějakou recesi? Bydliště totiž nelze zrušit ze dne na den. Je to určitý proces, který nějakou dobu trvá. S úředníkem promluvím, jakmile se vrátím, on je dnes taky na dovolené.“

Zdroj: CNN Prima NEWS

Autor: Raina TomanováSouvisející články