USA má po dvou letech velvyslance v Praze. Ten chce navázat na Havla a také podporovat Ukrajinu

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Sabet Bijan
Zdroj: Profimedia

Americký senát potvrdil nominaci prezidenta Joea Bidena. Novým velvyslancem v České republice se tak stane investor Bijan Sabet. Ten po jmenování uvedl, že chce v Česku nadále pracovat na podpoře Ukrajiny a rozvíjet americko-českou bezpečnostní spolupráci.

Bijana Sabeta na místo amerického velvyslance v Praze navrhoval Biden už na začátku srpna. Informovali jsme o tom zde. Poté už se jen čekalo, až tuto variantu schválí i tamní senát, k čemuž došlo tuto středu.

Nominace íránsko-korejského investora mnohé překvapila. Na Českou republiku totiž nemá žádné vazby a nikdy ani nepracoval v diplomacii. Během své kariéry se věnoval především investování, například byl u začátků sociální sítě Twitter. Pracoval ale také v technologických společnostech v Silicon Valley či v Kalifornii.

Lipavský se těší na spolupráci

Podle některých mělo jeho jmenování do funkce souvislost s tím, že je pravidelným finančním podporovatelem amerických demokratů. Podle iDNES straně věnoval peněžní dary ve výši tisíců až desetitisíců dolarů.

Na své jmenování zareagoval Sabet na svém twitterovém účtu. Tam uvedl, že je to podle něj „životní čest“ a že se „nemůže dočkat, až začne pracovat“.

Svou reakci na jeho tweet přidal i český ministr zahraničí Jan Lipavský. „Bude mi ctí přivítat nového amerického velvyslance Bijana Sabeta v České republice. Těším se na spolupráci,“ uvedl na sociální síť. „Moc děkuji za vřelá slova a těším se na spolupráci,“ odpověděl Česky Sabet.

Chce podporovat Ukrajinu, NATO i americké firmy

Ve svém prohlášení nový velvyslanec uvedl, že celý tým velvyslanectví hodlá být k dispozici všem americkým občanům, kteří Českou republiku navštíví.

Dále také prohlásil, že hodlá Českou republiku i nadále podporovat v ochraně celistvosti a suverenity Ukrajiny. „Prohloubím také naši bilaterální obrannou spolupráci a NATO partnerství a podporu jednání o nákupu amerických F-35,“ nastínil.

Sabet se také vyjádřil k otázkám energetiky. Velvyslanec má v plánu na území Česka podpořit americké firmy, které se věnují obnovitelným zdrojům energie. Také by byl rád, kdyby obě země úzce spolupracovaly v oblasti jaderné energetiky.

Post byl obsazen po dvouleté pauze

Na závěr nezapomněl zmínit odkaz Václava Havla, na který by podle jeho slov rád navázal. A to v především v oblasti lidských práv a svobody médií.

Česká republika neměla post hlavy amerického velvyslanectví obsazený dlouhé dva roky. Posledním velvyslancem byl Stephen King, který byl do Prahy poslán bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Po nástupu Joea Bidena se však rozhodl svůj úřad opustit.

Zdroj: Foreign Senate US, Twitter, iDNES, Přehledně24

Autor: Markéta MladáSouvisející články