Už žádné přijímačky. Vstupenkou na střední by mohly být testy v 9. třídě

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vladimir balas
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Kritériem pro přijetí na střední školu by se časem mohly stát testy v 9. třídě na základní škole. Podle ministra školství Vladimíra Balaše by tak už nebyly vyžadovány přijímací zkoušky, protože by si školy mohly vybírat studenty na základě výsledků těchto testů.

„Zabýváme se tím, že bychom chtěli testovat v deváté třídě všechny děti, nejen ty, které se hlásí na střední školu. To by mohlo mnohé z dětí, které si nevěří, přivést k tomu, že mají na to, aby střední školu studovaly,“ uvedl ministr podle iDNES.

V současné době je na všechny školy zakončené maturitní zkouškou potřeba takzvaná jednotná přijímací zkouška. „Jednotná přijímací zkouška je povinnou součástí prvního kola přijímacího řízení do všech maturitních oborů s výjimkou oborů s talentovou zkouškou,“ uvádí stránky Centra pro zjišťování výsledků vzdělání.

Zkoušky potřebují změnu

O tom, že zkoušky na vysokou školu by měly probíhat jiným způsobem, než se dnes děje, informoval před časem také portál Pedagogické info.

„Vybíráme na základě dvou krátkých okamžiků – testů z českého jazyka a matematiky, kdy jsou děti pod stresem. Vznikl nám kvůli jednotné zkoušce doučovací průmysl, na který má peníze ovšem jen část rodin, takže se zvyšují nerovnosti ve vzdělávání,“ upozorňuje programový ředitel EDUinu a autor kapitoly Miroslav Hřebecký.

Přijímání žáků na základě testů z 9. třídy je jednou z možností, jak problém vyřešit. Nicméně změny zatím nejsou jisté. Co se ale dost možná naplní, je možnost podávat přihlášky k přijímacím zkouškám elektronicky.

Podle ČTK o tom mluvil již letos v březnu tehdejší ministr školství Petr Gazdík. „Vyřešit podávání přihlášek dostala nařízeno paní ředitelka Cermatu Michaela Kleňhová. Má na to čas do září či října. Elektronická přihláška by se měla podávat už v příštím roce,“ řekl tehdy. V květnu však byla ředitelka Cermatu odvolána.

Nový ředitel Cermatu Miroslav Krejčí však s digitalizací celého procesu počítá a má s ní velké plány. Podle Novinek je jeho záměrem zdigitalizovat nejen přihlášky, ale i samotné maturitní či přijímací zkoušky.

Plaga i Gazdík končí jako poradci

Vedle plánovaných změn týkajících se revize rámcových vzdělávacích programů a změn ohledně přijímacích zkoušek, ministr musí řešit i tým vlastních poradců. Jeho součástí byli totiž až donedávna také bývalí ministři Petr Gazdík a Robert Plaga. Oba však na svou funkci v minulých dnech rezignovali, uvádí Novinky.

Podle serveru nejprve k 15. listopadu rezignoval Plaga, následně odchod oznámil Gazdík. Důvodem jsou prý jejich vzájemné rozpory. „Angažmá Gazdíka v kabinetu ministra bylo poslední kapkou. Nechci, aby bylo na mou odbornou práci nahlíženo optikou ‚trafiky‘ pro bývalé ministry,“ citovaly Seznam Zprávy Plagu.

Právě jsem rezignoval na člena Kabinetu ministra školství a poradce. Nechci na rozdíl od Roberta Plagy diskreditovat poctivou snahu ministra o změny ve vzdělávání a děkuji všem ve školství, kteří mě v mé snaze něco skutečně změnit podpořili,“ uvedl na twitteru Gazdík.

Zdroj: ČTK, iDNES, Cermat, Pedagogické info, Novinky, Seznam Zprávy, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články