V červenci by se dle Jurečky mělo opět zvýšit životní minimum. Tentokrát o 5 procent

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Maria jurecka
Zdroj: FOTO:CNC/ KAREL KOPAC / CNC / ProfimediaZdroj: FOTO:CNC/ KAREL KOPAC / CNC / Profimedia

Kvůli vysoké inflaci pravděpodobně od července dojde k opětovnému zvýšení životního minima. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka o tom promluvil v neděli v Otázkách Václava Moravce. Podle jeho slov by mělo dojít ke zvýšení zhruba o 5 %. Možný růst minimální mzdy je ale prý teprve tématem k jednání.

Od výše životního minima se v České republice odvíjí některé sociální dávky, patří k nim například příspěvky na děti. Do tří týdnů chce Jurečka také předložit kabinetu opatření, která by měla pomoci zmírnit dopad nynějšího zdražování na zdravotně postižené.

Letos přitom ke zvýšení životního a existenčního minima už jednou došlo. Od 1. dubna částka stoupla o 10 %. Jenomže za sledované období byla inflace daleko vyšší, proto je třeba přikročit k dalším krokům. Ministr práce a sociálních věcí nevyloučil ani další zvyšování v druhé polovině letošního roku.

Vláda se snaží vysoké ceny kompenzovat

Kromě zvýšení životního minima se snaží vláda dělat i další kroky. V současné době se hodně mluví o úpravě dávek na bydlení, zvýšit by se mohla i částka rodičovské. Dopady zvyšování cen by vláda ráda kompenzovala i mimořádným příspěvkem 5000 Kč na dítě pro část rodin. Tento příspěvek je však už více než týden předmětem kritiky ze strany opozice i samotných rodičů, jak jsme psali zde.

Předsedkyně poslanců opozičního ANO Alena Schillerová vytkla vládě ve vysílání pouze to, že v dubnu nezvýšila životní minimum rovnou o 20 %. Jinak ale se slovy Jurečky souhlasí. „Je to krok správným směrem,“ uvedla.

Životní minimum pro samotného dospělého je v současné době 4250 korun. Podle zákona může vláda částku navýšit v řádném termínu od ledna v případě, že za sledovanou dobu náklady na výživu a základní osobní potřeby vzrostou nejméně o 5 %. Částky může ale navýšit i mimořádně.

Zvýší se i minimální mzda?

Vláda mimo jiné v poslední době zmiňuje i možnost zvýšení minimální mzdy, podle Jurečky jde ale prozatím spíše o téma připravené k jednání. Minimální mzda činí od ledna 16200 korun měsíčně, v lednu byla zvýšena o 1600 korun. „Nechci říkat konkrétní datum,“ uvedl jako odpověď na dotaz, kdy se bude problematika řešit.

„V tomto ohledu je třeba brát v potaz zaměstnavatele, přesvědčit se, co jsou ještě schopni unést,“ objasnil. Zvýšení sumy pro zaměstnance s nejnižší mzdou o 2000 korun požaduje i Českomoravská konfederace odborových svazů. Podle místopředsedy odborů Víta Samka je vždy lepší řešit růst cen zvýšením mezd než sociálními dávkami.

Podle premiéra Petra Fialy by byl ale růst minimální mzdy nezodpovědný. Proti je i ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, který celou situaci považuje za obrovskou zátěž nejen pro firmy, ale celkově pro Českou ekonomiku.

Zdroj: Česká televize, Aktuálně, Deník, iDNES, CNN Prima NEWS, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články