V České republice loni zemřelo nejvíc lidí od konce druhé světové války. Populace se ale zvýšila

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
populace
Zdroj: Shutterstock

V České republice přibývá obyvatel. V loňském roce přibylo na našem území celkově 21,9 tisíce obyvatel, a to i přesto, že zároveň došlo k nejvyšší úmrtnosti od konce druhé světové války. Porodnost loni byla totiž nejvyšší za posledních 30 let a čísla tak vysoce stoupla.

V České republice během loňského roku zemřelo celkem 139,9 tisíce obyvatel. Na druhou stranu se ale narodilo 111,8 tisíce dětí, což znamená, že na jednu ženu připadá 1,83 dítěte. Podle Českého statistického úřadu měla země na konci roku 2021 10,516 milionu obyvatel.

Podle statistik mohla vysoká úmrtnost souviset i s covidem, oproti prvnímu roku pandemie zemřelo loni dokonce o 10 600 více osob. Jde o o nejhlubší přirozený úbytek populace České republiky od roku 1918, píše ČSÚ.

Díky porodnosti a migraci i tak ale obyvatel přibývá.

Přistěhovalci převyšují vystěhovalce

„Příčinou populačního růstu během roku 2021 tak bylo pouze kladné saldo zahraničního stěhování, když počet přistěhovalých převýšil počet vystěhovalých o 50 tisíc,“ uvedla v tiskové zprávě vedoucí oddělení demografické statistiky ČSÚ Terezie Štyglerová.

Do České republiky se během jednoho jediného roku přistěhovalo celkem 69,2 tisíce osob. To je podle informací statistického úřadu o 15 tisíc více než v předešlém roce.

Nejvíce osob přitom přišlo z Ukrajiny, Ruska a Slovenska. Naopak Českou republiku opustilo zhruba 20 tisíc lidí.

Snížila se střední délka života

Úřady mimo jiné uvádějí i čísla týkající se zemřelých osob. Podle dostupných informací bylo největší procento zemřelých mezi 75 a 79 lety, vlivem nemocí ale zemřela také řada lidí v mladším věku. Celkově se prý snižuje střední délka života.

Zatímco u mužů je to 74,1 let, u žen se číslo vyšplhalo na 80,5 let. Český statistický úřad však podotýká, že především vlivem koronavirové pandemie za poslední dva roky klesla naděje na dožití o 2,2 roku u mužů a 1,6 roku u žen.

Naopak, co se týče porodnosti, podle statistiků je zajímavé, že číslo narozených dětí je poměrně vysoké, ačkoli žen v reprodukčním věku bylo loni o něco méně než v letech předešlých.

Dá se tak říci, že Česká republika zažila téměř ve všech ohledech nárůst.

Zdroj: Český statistický úřad

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články