Česká půda se potýká se suchem. Počasí dělá starosti zemědělcům

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
sucho
Zdroj: Shutterstock

Zemědělské sucho trápí české farmáře a zemědělce už dlouhé roky, v poslední době se ale stále zhoršuje. V současnosti je nějakou jeho formou zasaženo už více než 85 % českého území. Na většině míst totiž už řadu týdnů nepršelo ani nesněžilo a půda nemá z čeho vodu čerpat. Podle webu Intersucho je situace velmi špatná.

Nasycení půdy je sice na velké většině území poměrně dobré, jenomže zásoba vody je výrazně nižší, než je pro tuto roční dobu obvyklé. V nížinách totiž už nějakou dobu není sníh, který svým táním obvykle doplňuje půdu živinami.

Míru zemědělského sucha odborníci určují jako poměr aktuální zásoby vody a průměrné zásoby pro dané období v letech 1961 až 2010 v půdě do jednoho metru. Prozatím odborníci stav půdy v ČR hodnotí jako mírně vlhčí a o následcích takového počasí doposud nemluvili.

Výrazně nižší vlhkost

„Tento týden bude ještě nadále chladný. K oteplení by mělo dojít počátkem příštího týdne a nadprůměrné teploty by měly vydržet aspoň podle výhledů až do dubna. Srážek bude v dalších deseti dnech velice málo a hlavně půdní vlhkost do 40 centimetrů bude výrazněji níže, než je dlouhodobý průměr,“ tvrdí se na webu.

K místům, kde je v současnosti nejméně vody, patří podle odborníků střední Polabí, Pomoraví v Olomouckém kraji, dolní Poohří a také část jižních Čech v širším okolí Lužnice.

Míst ale bude podle všeho přibývat a odborníci si nemohou být jisti tím, jak velké následky bude sucho mít. To samozřejmě nedoléhá jen na velké zemědělce, ale i na lidi, co si pěstují vlastní plodiny.

„S manželem si zakládáme na pěstování vlastní zeleniny, samozřejmě nás situace znepokojuje. Můžeme pouze doufat, že ovlivní sucho především velké objekty a na naší zahrádce se nám něco vypěstovat podaří,“ říká pro Přehledně24 paní Jiřina z Babic u Olomouce.

Radek z Kozlova si zase stěžuje: „Už loni byla úroda velmi špatná. Běžně jsme měli zeleniny tolik, že jsme ji mohli rozvážet mezi přátele. Už loni jsme ale museli mnoha lidem tvrdit, že nemáme. A letos snad abychom zamykali každé rajče či okurku do sejfu.“

Půda je naopak nadprůměrně zásobená ve velké části jižní Moravy. Zemědělci se každopádně podle všeho obávají toho, že sucho je v současné době už neúnosné a do budoucna bude velkým problémem pro nejednu plodinu. Už několik let přitom situace není ideální.

Budeme následovat zbytek světa?

Špatné počasí a velká sucha trápí i mnoho zahraničních zemí, ve kterých tak dochází k problémům s pěstováním některých plodin. Například v Brazílii dochází kvůli velkým suchům, letním horkům a výrazným mrazům ke komplikacím s pěstováním kávy.

Komplikace hlásí i Asie, kde se projevuje počasí nejvíce na pěstování kukuřice, pšenice a rýže. Čeští farmáři tak mají nad sebou velký otazník. A pokud budou i nadále pokračovat letošní sucha, mohlo by to pro celou zemi znamenat výrazné komplikace.

Zdroj: Intersucho.cz, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články