V Česku přibylo přes 25 000 nakažených. Nejhorší den od začátku pandemie koronaviru

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
covid laborator
Zdroj: Shutterstock

Ačkoli se v České republice opatření střídají jako na běžícím páse a vláda se stále snaží vymýšlet nové cesty, jak zabránit šíření koronaviru, zdá se, že nic tak úplně nefunguje. V České republice za poslední den přibylo 25 864 nových případů lidí nakažených koronavirem.

Toto číslo odhalily laboratoře a jedná se o nejvyšší počet nakažených za celou dobu pandemie. Rekordních hodnot dosahují i týdenní přehledy. Tyto informace vyplývají z webových stránek ministerstva zdravotnictví, kde se také píše, že vysoké nárůsty se projevují především v týdenní incidenci.

Minulé úterý připadalo na 100 tisíc obyvatel 813 nových případů za předchozích sedm dní. V neděli číslo poprvé překročilo hranici tisíce. Tento týden v úterý se počet nakažených vyšplhal na  1 061 na 100 tisíc obyvatel, což je rekordní hodnota.

Česko na třetím místě

Ani ve světě není situace o moc lepší. Česká republika je nicméně v bilancích celkově na třetím místě. Týdenní incidenci nad 1000 mají v současné době pouze čtyři evropské země, před námi jsou Rakousko a Slovensko. I tam se denně řeší nová opatření, situace je ale téměř neúnosná.

Poslední zemí, kde je situace velmi vážná, je Slovinsko. Ve všech těchto zemích, a samozřejmě tedy i u nás, tak nadále roste i počet lidí, kteří končí kvůli zdravotním problémům spojeným s koronavirem v nemocnici. V současné době se jich nachází v péči lékařů 5 652, zhruba o 100 méně než v pondělí.

V těžkém stavu je ale zhruba 800 pacientů, což je nejvíce od dubna letošního roku. Vláda proto uvažuje o znovuzavedení úplného lockdownu a také o povinném očkování alespoň pro některé věkové skupiny a lidi, kteří pracují v určitých oblastech.

Nejhůře na Moravě a ve Slezsku

I nadále na území České republiky hlásí nejhorší situaci Morava a Slezsko. Incidenční číslo v Olomouckém kraji už přesáhlo hodnotu 1 500. Velmi špatně je na tom také kraj Zlínský, kde se číslo vyšplhalo na 1 329. Naopak nejlépe je na tom kraj Karlovarský.

Od začátku epidemie, která vypukla loni v březnu, se koronavirem v České republice prokazatelně nakazily více než dva miliony lidí. S covidem dosud zemřelo 32 408 lidi, jen za toto úterý je to 48 lidí. A čísla, zdá se, neustále stoupají. Ačkoli se nějakou chvíli zdálo, že situace je již pod kontrolou, nyní je zase vše horší.

Snižují se kapacity nemocnic, mnoho pracovníků se bouří proti novým opatřením, lidé jsou nespokojeni. Situace je velmi vážná a vláda si uvědomuje, že každý její krok musí být promyšlený a musí za něj později nést následky. Prozatím většina politiků apeluje na neočkované, aby k tomuto kroku rychle přistoupili.

Zdroj: ČTK

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články