V Modřanech částečně zrekonstruovali prázdný objekt a vytvořilo se tak 8 bytů pro rodiny z Ukrajiny

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Uprchlici
Zdroj: Profimedia

Hlavní město Praha hledá způsoby, jak ubytovat navyšující se množství uprchlíků z Ukrajiny. Praha 12 se nyní rozhodla využít prázdný objekt v Modřanech, který je určen k demolici. Dům má být zdemolován kvůli realizaci nové tramvajové trati do Komořan. Vzhledem k tomu, že realizace stavby má proběhnout v horizontu 5 let, nemá dle města význam objekt zcela rekonstruovat. Zároveň je však objekt prázdný a vhodný pro dočasné ubytování mimo jiné i díky společnosti Skanska, která zajistila opravy a vybavení bytů.

Do domu budou nastěhováni uprchlíci, kteří jsou nyní dočasně umístěni v nouzovém přístřeší. Osoby budou vybrány zástupci Městské části Praha 12.

Skanska provedla částečnou rekonstrukci

„Jedná se o objekt, který je určen k demolici z důvodu prodloužení tramvajové trati do Komořan. Velmi jsme přivítali nabídku společnosti Skanska na zprovoznění tohoto objektu, kdy nás sama společnost oslovila, a dům uvedla v rekordně krátkém čase do provozuschopného stavu, a navíc zdarma darem pro město,“ uvedl v tiskové zprávě Jan Chabr, který je radním hlavního města Prahy pro oblast majetku.

„V naději, že současná humanitární krize snad brzy skončí, budou objekt a vybudované byty sloužit jako bydlení pro preferované profese města do doby výstavby tramvajové trati,“ dodal Chabr.

Díky opravám, které provedla společnost Skanska, je nyní objekt připravený zejména pro rodiny s dětmi. Je zde pro ně k dispozici osm bytů a jedna nebytová místnost, kterou mohou rodiny využívat jako společenskou místnost.

„Mám radost, když se k ubytování uprchlíků využívají objekty, které by jinak byly prázdné. To je přesně tento případ a děkuji všem, kdo se na tom podíleli. Podobně jsme pro ubytování uprchlíků opravili jedno vybydlené ubytovací zařízení v areálu Skloněná v Praze 9, které bylo prázdné, protože areál čeká kompletní rekonstrukce. Městské byty nadále pronajímáme potřebným Pražanům,“ dodal radní pro oblast bydlení Adam Zábranský.

Zapojily se i další subjekty

Kromě společnosti Skanska se na rekonstrukci a vybavení bytů podílelo například i studio Flera. To za pomoci dobrovolníků revitalizovalo vnitroblok, aby zde uprchlíci mohli trávit volný čas.

Matrace, postele židle a další nábytek do bytů zajistila Nábytková banka hlavního města Prahy. Místostarosta Prahy 12 Petr Šula rovněž v tiskové zprávě všem zapojeným subjektům poděkoval.

„Praha 12 si velmi cení zapojení společnosti Skanska a mnoha dobrovolníků, kteří se do realizace zapojili. To, čeho se podařilo za několik týdnů dotáhnout, je neskutečné, a moc si vážíme pomoci všech zúčastněných. Na úklidu prostor se přímo podíleli také uprchlíci z Ukrajiny, kteří dnes mají svůj domov v budově bývalé radnice Prahy 12, a právě část z nich se přesune do opraveného objektu,“ uvedl Šula.

Praha 12 se na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny soustředí dlouhodobě. Na webových stránkách Městské části Praha 12 jsou například informace o sbírkách pro uprchlíky nebo o dostupné zdravotní péči.

Zdroj: Praha, MČ Praha 12

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články