V Olomouci se veřejnosti otevřela audiovizuální výstava Odkryté příběhy 20. století

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
protiatomovy kryt
Zdroj: Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia

Dne 22. března otevřel Institut Paměti národa návštěvníkům v Olomouci výstavu s názvem Odkryté příběhy 20. století. Výstava bude na místě k vidění do konce června.

Multimediální výstava zachycuje reálné příběhy pěti pamětníků války a komunismu z Olomouckého kraje.

V centrální části výstavního prostoru, bývalého atomového krytu zbudovaného v polovině 50. let 20. století, najdou návštěvníci velkoformátové fotografie, projekce či zvukové efekty patřící lidem, na kterých se podepsaly hrůzy války.

Ve vedlejších malých místnostech jsou k vidění soukromé složky jednotlivých pamětníků. Každému z nich je věnovaná jedna místnost, kde se nachází osobní složky a dokumenty popisující jeho život. Ponurý prostor tak dokonale podtrhuje děsivé výpovědi hrůzných činů z války a komunismu.

Děsivé svědectví přímo z úst pamětníků

„V rámci výstavy jsme chtěli představit příběhy z regionu s důrazem na průřez několika epochami 20. století. Obzvláště pro mladé lidi je důležité, aby o moderních dějinách věděli co nejvíce. Máme zde příběh Jiřího Fišera, který byl jako dítě spolu se svým bratrem zařazen do skupiny vězňů, na kterých dělal v Osvětimi zvrhlé pokusy doktor Josef Mengele,“ vyjmenovává na stránkách města Olomouc Petr Zavadil, ředitel pobočky Paměť národa Střední Morava.

„Dále příběhy politických vězňů Marie Susedkové a Antonína Huvara; Eriky Bednářové, dcery protinacistické bojovnice, která byla po válce poslána do internačního tábora pro Němce, a také příběh signatáře Charty 77 Tomáše Hradílka,“ doplňuje Zavadil.

„Jelikož je v těch pěti místnostech poměrně mnoho textu, tak jsme chtěli v rámci expozice udělat i něco, co bude mluvit samo za sebe. Vybrali jsme tedy dvacet fotografií z let 1939 až 1989, které v jedné z místností promítáme,“ přiblížil pro ČTK autor expozice Zdeněk Durdil

„Dále pak v centrální části mají návštěvníci možnost v ucelených sekvencích zhlédnout průřez toho nejzajímavějšího z celé sbírky Paměti národa. Tato sekvence běžela už v roce 2018 v Praze při výročí okupace, ale jelikož je to opravdu to nejzajímavější a nejpoutavější, co bylo v Paměti národa zaznamenáno, tak jsme se o to chtěli podělit i zde,“ dodal Durdil.

Kdy se na výstavu vypravit?

Výstava je k vidění v protiatomovém krytu v centru Olomouce, konkrétně v Bezručových sadech a do podzemních prostor se za autentickými vzpomínkami pamětníků můžete vydat každou středu, pátek a o víkendech od 14 do 18 hodin až do konce letošního června.

Institut Paměti národa se nenachází jen v Olomouci, ale také v Brně a v Pardubicích. Jedná se o multimediálnní muzea zaznamenávající dějiny 20. století prostřednictvím vzpomínek.

Dějiny jsou tak představeny především životy pamětníků v totalitních režimech. Za vznikem celého projektu stojí instituce Paměť národa a Post Bellum.

Zdroj: Paměť národa, GoOut, ČTK, Kudy z nudy, Olomouc

Autor: Žaneta Boučková



Související články