V pondělí odstartoval festival Open House Praha. Návštěvníkům se otevřela stovka budov

od Veronika Holcová
< 1 minuta čtení
kostel jiriho z podebrad
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Již osmý ročník festivalu potrvá v Praze do neděle 22. května. Týden doprovodných programů, procházek, přednášek a programu pro děti vyvrcholí otevřením stovky běžně nepřístupných budov. Ty se otevřou o tomto víkendu a vstup do nich bude zdarma.

Za projektem stojí nezisková organizace Open House a dobrá vůle majitelů budov, kteří umožní zájemcům zdarma nahlédnout do historicky i architektonicky významných objektů, které jsou za normálních okolností veřejnosti nepřístupné.

Každý rok nové zpřístupněné budovy

„Návštěvníky festivalu čeká 101 běžně nepřístupných budov, z toho 26 novinek, 57 kulturních památek a bohatý doprovodný program i v souvislosti s výročími některých významných architektů,“ uvedla v tiskové zprávě ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková.

Některé objekty návštěvníkům nabídnou komentované prohlídky, jinde se lidé budou moci pohybovat sami s programem festivalu. Papírový festivalový průvodce a další materiály jsou k zakoupení ve festivalovém infocentru v Železné ulici. Jejich pořízením přispějete k chodu neziskové organizace Open House Praha.

Festival je unikát

„Otevíráme dveře nejen u staveb moderních s různými typy ocenění kvality a technologiemi šetrnými k životnímu prostředí, industriálních, ale i světově ojedinělých unikátů, ikonických budov, které představují historické a kulturní bohatství Prahy. Odkrýváme neznámé a skryté kulturní realizace vynikajících architektů, umělců a řemeslníků a také zapomenuté příběhy stavitelů, majitelů či jejich potomků,“ píše na stránkách festivalu jeho ředitelka Andrea Šenkyříková.

Kompletní program festivalu, doprovodných akcí a seznam otevřených budov je k dispozici na webu festivalu. Do tohoto ročníku se stále mohou zapojit dobrovolníci, kteří jsou ochotni jakkoli pomoci tam, kde bude třeba. Do dalšího ročníku festivalu můžete svou výjimečnou stavbu přihlásit i vy.

Zdroj: Open House Praha

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články