Na Slovensku opět řádil medvěd. Po děsivém útoku je jedna z obětí ve vážném stavu

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
medved utok
Zdroj: Shutterstock

Procházka dvou mužů kolem obce Hriňová v okrese Detva na Slovensku se ve středu změnila v peklo. K večeru je napadla rozzuřená medvědice. Jednoho muže pokousala na ruce, druhý utrpěl vážná poranění tváře a hrudníku.

Dvojice turistů se vydala kolem šesté večer na procházku v okolí horského hotelu Poľana nad městem Hriňová. Podle dostupných informací se muži pohybovali po značené turistické stezce, když narazili na medvědici se třemi mláďaty, a medvědice na ně zaútočila. Oba muži měli použít sprej proti medvědům, bohužel bez úspěchu.

Dle vyjádření slovenských hasičů jednoho muže zvíře kouslo do ruky. Nehledě na zranění muž zvládl vylézt na strom a odtud zavolat pomoc. Incident se stal v těžko přístupném terénu a přivolané záchranné složky dorazily na čtyřkolkách až po dvou hodinách od tísňového volání.

„Jeden z mužů nám zavolal na tísňovou linku 155 a řekl, že je napadla medvědice. Na pomoc jsme vyslali pozemní i letecké záchranáře,“ uvedla pro TN.cz mluvčí slovenské zdravotnické záchranné služby Air-Transport Europe Alena Krčová.

Muž přišel o část obličeje

Vážně zraněný muž musel být po stabilizaci neprodleně transportován do nemocnice vrtulníkem. „První muž utrpěl zranění ramene a ruky, druhý muž měl poraněnou hlavu a mnohočetná zranění po celém těle. Vzhledem k jeho vážnému zdravotnímu stavu ho museli záchranáři uvést do umělého spánku,“ dodala Krčová.

Bohužel se nejedná o ojedinělý případ. Jedná se již o druhý útok během posledních dnů. Při tom prvním medvědice napadla hajného nedaleko slovenské Banské Bystrice, který zde prováděl běžnou pracovní obhlídku. Naštěstí vyvázl jen s pohmožděninami a škrábanci. I v tomto případě šlo o medvědici s mláďaty, které pravděpodobně hlídala.

Medvědi jsou v říji, buďte opatrní

„Připomínáme, že v tomto období začíná medvědí říje (duben až červen), což znamená, že medvědi jsou nejaktivnější a setkání s nimi je pravděpodobnější. Upozorňujeme také, že medvědí samice s letošními mláďaty již opustily své brlohy, a proto se v přírodě můžeme setkat se skupinou několika medvědů pohromadě. Medvědice, stejně jako každá jiná matka, může být při obraně svých potomků nevyzpytatelná,“ zdůrazňuje podnik Lesy SR.

Zdroj: TN NovaFacebook, Lesy SR

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články