V Praze se sešli delegáti ODS. Zvolili staronového předsedu a řešili Ukrajinu

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Fiala Petr
Zdroj: Profimedia

V Praze proběhl 30. kongres Občanské demokratické strany. Kromě delegátů dorazili i předsedové ostatních vládních stran a také ukrajinský velvyslanec. Funkci předsedy obhájil Petr Fiala, který ve svém projevu nastínil další směřování strany.

V pátek a v sobotu se v pražském kongresovém centru O2 universum sešlo na 600 delegátů Občanské demokratické strany. Kromě stávajících členů vlády, jako je například Petr Fiala, Pavel Blažek či Jana Černochová, se objevili i matadoři strany, jako třeba Mirek Topolánek, Petr Nečas, Alexandr Vondra či Ivan Langer.

Předsedou zvolen opět Fiala

Dostavili se ale také předsedové ostatních vládních stran — Vít Rakušan za Starosty, Ivan Bartoš z řad Pirátů, Marian Jurečka z KDU-ČSL. Projev měla také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Nedůležitějším bodem programu byla volba nového předsedy strany. Ta však nebyla nijak dramatická, stávající předseda Petr Fiala totiž neměl žádného soupeře. Nakonec byl zvolen 510 z 510 platných hlasů. Celkově mohlo hlasovat 534 delegátů.

Ve svém předvolebním projevu vyzdvihl vítězství strany ve volbách. „Když jsem zde stál před osmi lety poprvé, byla ODS na pomezí života a smrti. Dnes je opět v čele vlády a tvoří hlavní sílu v obou komorách Parlamentu,“ začal svůj projev.

Důležitá je výstavba bytů i nezávislost na Rusku

Posléze ale upozornil, že stranu čeká mnoho práce. Ze svých stanovaných cílů jmenoval například stavbu nových bytů, digitalizaci státní správy či modernizaci školství.

Nevyhnul se přirozeně ani tématu války na Ukrajině. „Čelíme největší uprchlické vlně od druhé světové války a lidé z Ukrajiny k nám teď přicházejí v obavách o svůj život. Rozhodně nejde o ekonomickou migraci. A pokud naše země jejich příchod nezvládne, doplatí na to právě naši občané,“ vysvětlil Fiala.

Zároveň uvedl, že prioritou Občanské demokratické strany je zajistit co největší nezávislost na ruských komoditách, především pak na ruském plynu.

„Naším cílem ale musí být, abychom se z této ruské energetické smyčky dokázali v horizontu dalších pěti let úplně vyvléci. To bude znamenat velké investice, to bude znamenat změnu pro každého z nás,“ dodal.

Sjezd ovlivnila i situace na Ukrajině

Na závěr projevu ještě uvedl, že se strana bude snažit být více aktivní v zahraniční politice, a zároveň na domácí scéně bojovat s extremisty a populisty a udržet sociální mír.

Na sjezd také dorazil ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis. Ten poděkoval Petru Fialovi a celé vládě za postoj, který ke konfliktu na Ukrajině má.

„Musíme se soustředit na to, že máme zvítězit a pohnat viníky k zodpovědnosti. Dokážeme to s podporou politickou i zcela konkrétní. Zbraně, sankce a maximální izolace Ruska jsou klíčové,“ vysvětlil. Ocenil pak práci ministryně obrany a také ministrů financí a dopravy.

Zdroj: ODS, Seznam Zprávy

Autor: Markéta MladáSouvisející články