V pražských Roztylech vzniklo Komunitní centrum pro uprchlíky z Ukrajiny. Je postavené z buněk, stálo osm milionů

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
ukrajina deti pomoc
Zdroj: JAN ZÁTORSKÝ / MAFRA / Profimedia

Již několik dní funguje v pražských Roztylech Komunitní centrum pro ukrajinské maminky s dětmi. Je složené z buněk, a centrum vybudovala společnost Passerinvest Group, a.s.

Nebyla na to samozřejmě sama, spolupracovala také s Městskou částí Praha 11 a také Nadačním fondem Help Ukraine. „Na pražských Roztylech, konkrétně v místě brownfieldu původních jatek Interlov, vlastní naše firma pozemek, na němž ještě dva roky nebudeme stavět, tudíž jsme chtěli toto místo využít pro možnou pomoc,“ uvedl pro web Prahy 11 zakladatel firmy Radim Passer.

Komunitní centrum toho hodně nabízí

„Zakoupili jsme hotovou modulární sestavu buněk, která byla původně určena do Německa jako školka, a vybudovali zde dočasné Komunitní centrum Roztyly. V rekordním čase s podporou městské části Praha 11 se podařilo vše projednat, postavit a napojit na veškerou infrastrukturu,“ uvedl pro Prahu 11 Passer.

Podle jeho slov to sice není dlouhodobé řešení, ale může to v mnohém pomoci, zvlášť když pozemky nebudou jinak využity. Náklady byly podle společnosti asi 8 milionů korun. Zprovoznění ale trvalo jen několik týdnů, vše bylo hotové dost rychle.

Uvnitř centra pak lidé najdou čtyři třídy, kuchyňku, sociální zařízení a také prostory pro personál. Ukrajinským matkám zde bude nabízeno hlídání dětí, aby si mohly odskočit zařídit důležité dokumenty nebo si hledat práci. Vznik takového centra ocenil i ministr vnitra Vít Rakušan.

Podobná centra budou potřeba po celé Praze

„Téměř polovina všech příchozích jsou děti. Vůbec není otázkou, jestli máme pomáhat, nebo nemáme. My pomáhat musíme. Doufám, že toto bude příklad dobré praxe a takových míst uvidíme více,“ uvedl ministr pro Pražskou drbnu. K činu postavit centrum se vyjádřil také Zdeněk Hřib.

„Je to něco, co budeme potřebovat, aby vznikalo i na dalších městských částech,“ myslí si pražský primátor. Kapacita Komunitního centra je asi 80 až 100 dětí, nezáleží na tom, kolik jim je let. Lidé se tu mohou zapojit do různých programů a sociálních nebo volnočasových aktivit.

Pracovníci je zde naučí, jak komunikovat s úřady a oběhat si to nejdůležitější. „Jsem velmi rád, že se podařilo toto komunitní centrum vhodnou formou zajistit, postavit a zprovoznit v tak krátkém čase,“ řekl pro Praha In starosta Prahy 11 Jiří Dohnal.

„Rozvoj Prahy 11 v oblasti bydlení, vzdělání a trávení volného času našich občanů a nově i ukrajinských spoluobčanů v naší městské části je prioritou. Každá taková pomoc a podpora, která dává smysl, je v dnešní době potřeba,“ kvituje tento krok Dohnal.

Kromě tohoto centra se do pomoci uprchlíkům zapojily už v průběhu prvních týdnů pražské domy dětí a mládeže. Ty zajišťují ukajinským dětem program, zájmové kroužky i hlídání. Některé aktivity dokonce probíhají přímo v ukrajinštině.

Zdroj: Pražská drbna, Praha 11, Praha In

Autor: Raina Tomanová



Související články