V sobotu se do Prčic vydalo 17508 pochodníků. Na památku dostali v cíli žlutou plastovou botu

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
praha prcice
Zdroj: František Vlček / MAFRA / Profimedia

Pro letošní ročník pochodu z Prahy do Prčic bylo k dispozici 21 tras v délce od 23 do 70 kilometrů. Několik dalších tras bylo speciálně vytvořeno pro cyklisty a jedna trasa pro vozíčkáře. Na pochod se bylo nutné letos registrovat dopředu a při startu se prokázat QR kódem, registrace na místě oproti předešlým ročníkům nebyla možná, jak jsme psali zde.

Důvod předchozí elektronické registrace vysvětlila pro ČTK za pořadatele Dana Horáková: „Potřebovali jsme zastropovat trasy, proto jsme registraci uzavřeli dva dny před pochodem. Kvůli rekonstrukcím železniční trati jsou trasy kyvadlové dopravy delší, posílili jsme i dopravu na jih.“

Dva roky čekání

Po dvouleté covidové pauze vyráželi nadšení účastníci na cestu již kolem páté hodiny ranní a již po 13.30 byl v cíli nejdelší trasy první pochodník. Cestu v délce 70 kilometrů si zvolilo celkem 800 turistů. Dle předpokladů se všichni do Prčic měli dostat do osmé hodiny večerní. Dle webu ČTK bylo kolem 15.00 v cíli přes 4000 chodců.

Pro chodce bylo připraveno několik punktů, kde dostali razítko a také se zde mohli osvěžit. Byly zde postaveny stánky s občerstvením, ve kterých si bylo možné zakoupit například grilovanou klobásu i pivo. Po všech trasách bylo rozmístěno dostatek stanicí s pitnou vodou, vzhledem k vyšším venkovním teplotám bylo nutné pravidelně doplňovat tekutiny.

Přímo na nejdelší pochodní trasu se vydal také reportér webu Seznam Zprávy Petr Švihel a pravidelně podával podrobné informace z cesty. „První kontrola za mnou ve Vrchotových Janovicích. A asi šesté místo, kde si pochodníci mohou dát pivo a klobásu. Hodně z nich to zlákalo. Někdy to připomíná pivní pub crawl,“ popsal cestu Švihel.

Pochod se těší velké oblibě

„Až s dneškem jsme zjistili, jak masová akce pochod Praha–Prčice vlastně je. A to i na nejdelší 70+ km trase. Od samého startu šlapeme ve velkém houfu, všichni si tak trochu funíme na záda, ale zároveň si dodáváme motivaci,“ píše pochodník Daniel Palát na svém Twitteru.

Jako každý rok, i letos využilo dětskou trasu z Votic dlouhou 23 kilometrů několik seniorů, kteří mají problémy s chůzí. Trasa je totiž velmi dobře schůdná. Na trasu určenou pro vozíčkáře z Miličína vyrazilo dle dostupných informací celkem 98 nadšených vozíčkářů. V cíli pak na účastníky pochodu čekala malá žlutá botička jako upomínka na absolvování pochodu.

Nejednalo se o jediný víkendový pochod

Tradiční pochod z Prahy do Prčic nebyl jedinou víkendovou turistickou akcí. V sobotu se ve Šluknovském výběžku konal také již tradiční 44. ročník pochodu Severní stopou. Stejně jako pochod do Prčic měl i tento pochod na výběr z několika tras pro pěší i pro cyklisty a podle pořadatelů se jej účastnilo 1589 osob včetně dětí.

Start pochodu byl v Dolní Poustevně, dominantami pochodu především na delších trasách byla státní hranice s Německem, cesta kolem Urzeitparku, rozhledna Tanečnice nebo kostel ve Vilémově. Účastníci pochodu v cíli kromě pamětního listu obdrželi také medaili s vyobrazením vilémovského kostela.

Kromě Čechů se pochodu účastnili také Němci. „Počasí vyšlo, tak jsme se vydali na 15km trasu. Ačkoliv Tanečnici znám, tak z německé strany jsem na ni ještě nešla,“ uvedla pro Přehledně24 Věra, jedna z účasnic pochodu.

Zdroj: Praha-Prčice, ČTK, iDnes, Seznam Zprávy, Twitter, Severní stopou, Přehledně24

Autor: Veronika Holcová, Anna-Marie RabováSouvisející články