V sobotu se mohou lidé opět zapojit do potravinové sbírky. Potravinové banky jsou prázdné a hlásí zvýšený zájem

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Sbirka potravin
Zdroj: Fascinadora / Shutterstock.com

V sobotu 12. listopadu proběhne další potravinová sbírka, v rámci které mohou lidé darovat potraviny do potravinových bank. On-line sbírky byly spuštěny již v úterý. Kvůli narůstajícím cenám je na potravinových bankách závislých stále více lidí.

Dle serveru Sbírka potravin mohou občané letos pomoci v rámci obchodních řetězců Albert, Billa, COOP, dm drogerie markt, Globus, Kaufland, Lidl, MAKRO, Penny Market a ROSSMANN.

Jak se do sbírky zapojit?

Sbírka proběhne ve zmíněných řetězcích v sobotu 12. listopadu od 8:00 do 18:00. Zájemci o zapojení do sbírky ke svému nákupu přidají trvanlivé potraviny či drogerii, které jsou uvedeny v seznamu „co nakoupit“ na stránkách sbírky.

Za pokladnami zmíněných řetězců budou stát dobrovolníci se zástěrou a s logem sbírky, kterým tyto potraviny či drogerii zájemci o zapojení do sbírky předají.

Vybrané zboží bude následně převezeno do nejbližší potravinové banky, kde se roztřídí a předá potřebným neziskovým organizacím.

O blížící se akci informují na svých sociálních sítích jednotlivé obchodní řetězce. Například řetězec Albert v rámci informování o sbírce dodal, že si stanovil závazek pro rok 2022, a to navýšit potravinovou sbírku o 20 % a vybrat nejméně 2 300 tun jídla.

Stejně tak o blížící se akci informoval na svých facebookových stránkách například Kaufland.

Samotné řetězce se na akci nijak výrazně nepřipravují, protože potravinovou sbírku a vše okolo ní zajišťují externě najatí zaměstnanci či brigádníci.

„Sbírka jde prakticky mimo nás jako zaměstnance obchodu. Maximálně by bylo možné evidovat větší objednávku potravin, ale i ta se dle mého názoru spíše nedělá. Po sbírce je samozřejmě nutné doplnit vykoupené potraviny, ale i to zvládáme v rámci standardního počtu zaměstnanců na směně. Ale určitě je možné pozorovat během sbírky vyšší tržby,“ uvedl pro Přehledně24 Zdeněk, asistent prodeje v Kauflandu.

On-line sbírky již běží

Do potravinové sbírky se letos zapojily i řetězce nabízející on-line nákupy. Zákazníci Tesco online, Rohlíku a Košíku tak mohou přispět do potravinových bank prostřednictvím internetové objednávky.

Jak informuje Sbírka potravin na svém twitteru, tato sbírka začala již v úterý 8. listopadu.

Struktura obdarovaných se změnila

Stejná sbírka proběhla již v dubnu a vybralo se více potravin a drogerie než v předchozích letech. Potravinové banky tak nyní čekají na další sbírku, aby doplnily své sklady.

Pracovníci potravinových bank si také všimli změny ve struktuře lidí, kteří si do bank pro jídlo chodí.

„Řekla bych, že kolem 20 procent klientů je tady nových a mění se jejich struktura. Dřív sem chodilo víc mužů. Dnes sem chodí víc osamělých žen a víc maminek s dětmi,“ řekla pro iRozhlas pracovnice potravinové banky v Chotovicích u Litomyšle Dana Honovcová.

Ředitelka potravinových bank, Veronika Láchová, tato slova potvrdila pro iDNES.

„Bohužel přibývá lidí, kteří se kvůli současné společensko–ekonomické situaci dostávají do finančních problémů. Často se jim pak nedaří pokrýt základní náklady na potraviny a přicházejí pro potravinovou pomoc k nám,“ dodává k aktuální situaci.

Na sociálních sítích je poznat, že lidé se hodně zajímají právě o cílovou skupinu osob, pro které je sbírka určená. Zejména se objevují názory, že potraviny budou určeny pro uprchlíky z Ukrajiny. Sbírka potravin se snaží na tyto komentáře reagovat a odpovídat tak, aby lidé sbírku neodsuzovali.

Potravinové banky doufají, že se jim podaří doplnit již nyní prázdné sklady a že lidé pomohou dle svých možností.

Zdroj: Sbírka potravin, iRozhlas, iDNES, Twitter, Přehledně24, Facebook Albert, Facebook Kaufland

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články