V úterý budou vystaveny korunovační klenoty. Jejich vyzvednutí asistoval místo Zemana Mynář

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Zeman Mynar Klenoty
Zdroj: Rusinova Maria / CNC / Profimedia

Výročí 30 let od vzniku České republiky se rozhodl Pražský hrad oslavit vystavením korunovačních klenotů. Ty budou pro veřejnost k vidění od úterý, a to po 5 letech. Po 68 letech však přímo v prostorách katedrály sv. Víta. Klenoty vyzvedlo už v pondělí všech sedm klíčníků. Miloše Zemana při aktu ale nahradil vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář.

V úterý byla otevřena Korunní komora svatováclavské kaple, která ukrývá české korunovační klenoty. Ty byly vyzvednuty kvůli veřejnému vystavení u příležitosti 30. výročí vzniku České republiky, které bude probíhat od 17. ledna od 9:00 do 21. ledna do 17:00.

Vystaveny budou klenoty i ostatky sv. Václava

Naposledy si klenoty mohla prohlédnout veřejnost před pěti lety. Nyní ale došlo k velké změně, místem výstavy totiž není Vladislavský sál, ale prostory samotné katedrály sv. Víta. Tam byly klenoty naposledy vystaveny v roce 1955.

K vidění tak bude svatováclavská koruna, kterou nechal vytvořit Karel IV. a na které je k vidění několik safírů, spinelů, smaragdů, perel a jeden rubín. Dále královské jablko, které je kromě drahých kamenů zdobeno také propracovanými reliéfy o ornamenty. A také královské žezlo zdobené perlami, safíry a spinely.

Chybět nebude ani královský plášť a pouzdra na koruny, žezlo a jablko. Součástí expozice bude také lebka sv. Václava, která bude vystavena ve svatováclavské kapli katedrály.

Místo Zemana odemykal Mynář

K otevření Korunní komory je zapotřebí sedm klíčů. Jejichž držitelé jsou vázáni na státní funkci. Momentálně jimi jsou Petr Fiala (ODS) coby premiér, předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), pražský arcibiskup Jan Graubner, pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a děkan Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze Václav Malý.

Sedmým členem je hlava státu, tedy Miloš Zeman. Ten se sice slavnostního aktu v svatováclavské kapli zúčastnil, odemykání však za něj „vzal“ hradní kancléř Vratislav Mynář.

„Správcem je Kancelář prezidenta republiky a jejím nejvyšším představitelem je prezident. Beru to tak, že je na jejich rozhodnutí, jak to proběhne, protože oni jsou těmi správci,“ řekl k neobvyklé situaci zpravodajskému webu iDNES Vystrčil.

Lidé v diskuzích neztráceli humor

V diskuzích tento „záskok“ nevzbudil příliš pochopení. „Smí to odemykat nikým nevolený Mynář bez prověrky?“ zajímal se diskutující na iDNES Pavel. Jiní šli ještě o krok dál a z kancléře bez prověrky si začali dělat klasickou českou legraci.

„Možná by nebylo od věci k nim vystavit také potvrzení o pravosti,“ napsala pod facebookovým příspěvkem ČT24 v narážce na Mynáře Vera. „Mynář přítomen? Snad ho s nimi nenechali ani vteřinu o samotě. I tak začínám o jejich pravosti pochybovat,“ napsal v diskuzi zpravodajského webu David.

Mnoho lidí si také vzpomnělo na kauzu z roku 2013, kdy během otevírání klenotu nebyl prezident Zeman příliš ve formě. Prezident tehdy vypadal velmi nesoustředěně, unaveně a dezorientovaně. Mluvčí pak Hradu Jiří Ovčáček pak oznámil, že hlava státu trpěla virózou.

Zdroj: Přehledně24, Pražský hrad, iDNES, Facebook

Autor: Markéta MladáSouvisející články