Vadí vám vysoká cena české zeleniny v obchodech? Situace je ještě horší, než jste si mysleli

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
muz obchod zelenina
Zdroj: Shutterstock

Problém není těžké pochopit. Vypěstujete kvalitní zeleninu, nabídnete ji obchodnímu řetězci a ten ji prodá s větší marží. Vám ale přitom zůstanou stejné peníze. A takhle to trvá už desetiletí. Není divu, že se zemědělci začínají bouřit.

Toto chování obchodních řetězců se přestává líbit zemědělcům. Agrární komora ČR dokonce přemýšlí o tom, že uspořádá několik druhů protestu.

Blokády logistických center či prodejen

Agrární komora ČR zvažuje protestní akce různého charakteru. Ve hře jsou blokády dopravy v okolí logistických center nebo prodejen, píše iDnes.

Žádné další podrobnosti ale nejsou známy, konkrétněji se nevyjádřil ani prezident komory Jan Doležal, který o situaci promluvil na tiskové konferenci.

„Velmi vážně uvažujeme o nějakých akcích, jako jsou blokády, abychom upozornili na neutěšenou situaci, která tady ve výrobní vertikále je,“ prohlásil Doležal.

„Jde nám o to, abychom upozornili na chování obchodních řetězců. Zemědělci se nebudou přivazovat nikam ke svodidlům nebo blokovat ve velkém dopravu, ale spíše by šlo, pokud by se o tom rozhodlo, o blokování distribučních center nebo přímo samotných obchodů,“ dodal.

Levná zelenina ze zahraničí odsouvá českou produkci

Situaci ztěžují i levné plodiny ze zahraničí. Ačkoliv kvalita tuzemské zeleniny, ovoce a dalších produktů zemědělské činnosti je výborná, likvidují ji právě ceny těch mimo Českou republiku.

České zboží se kolikrát na pulty obchodů kvůli zahraniční konkurenci ani nedostane. Důsledkem pak je to, že se u nás pěstuje řepka, která nepatří mezi finančně náročné plodiny. To samé platí o pšenici.

A jak reagují řetězce, které jsou ohniskem problému? Vlažně. S Agrární komorou ČR nevedou žádnou konverzaci.

Její zástupci, zástupci Zemědělského svazu ČR a Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků adresovaly centrálám vybraných obchodních řetězců dopis, v němž otevírají téma vyjednání vzájemně výhodných podmínek. Reakce však nepřišla, a tak byl odeslán další dopis.

Komora si také nechala vyhotovit průzkum, kdy se dotazovala, zda se její členové někdy setkali s nekalými praktikami. Třetina dotázaných řekla, že se s nimi setkává na pravidelné bázi.

Dalším problémem jsou pak vzrůstající ceny obalů nebo pracovní síly, jak uvedl Doležal na konferenci.

Předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka na konci dubna řekl, že kromě marží řetězců může za vysoké ceny české zeleniny také vysoká daň z přidané hodnoty, která v ČR činí 15 procent. V jiných evropských státech je přitom nižší. Čeští pěstitelé navíc snížili produkci ovoce o 42 procent za několik dekád.

Zdroj: ČTK, iDnes

Autor: Marek Slanina



Související články