Ve čtvrtek nás čeká silný vítr. Překvapit vás může až do pátečního rána

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
vitr pocasi stromy
Zdroj: Tomáš Blažek / MAFRA / Profimedia

Ve čtvrtek Českou republiku znovu zasáhne silný vítr, který se může dostat až na rychlost 70 kilometrů za hodinu. Na některých místech bude jeho síla ještě větší. V pátek ráno by ale měl polevit.

Výstraha před silným větrem platí až do páteční šesté hodiny ranní a vydal ji Český hydrometeorologický ústav. „Očekává se silný jihozápadní až západní vítr s nárazy kolem 70 km/h, při přechodu studené fronty i vyšší,“ uvedli na svém twitterovém účtu meteorologové.

Kde bude vítr nejsilnější?

Silný vítr se naposledy objevil na začátku týdne. Nejsilnější vítr přitom vál na Sněžce, kde měl sílu orkánu – foukal rychlostí až 128 kilometrů v hodině. V nižších nebo středních polohách byly poryvy nejsilnější na Strakonicku, poté v Praze v Ruzyni nebo na Karlově.

Během úterního dne pak vítr zeslaboval, ve čtvrtek by ale znovu měl ukázat svou sílu. Ve čtvrtek dopoledne se dostane nejdříve do západní poloviny České republiky, odpoledne bude silně foukat také v Pardubickém kraji nebo na Vysočině.

Počasí jako na houpačce

Od čtvrtečního večera pak bude vítr foukat také v Jihomoravském a Zlínském kraji. Vítr může mít velkou sílu a může lámat větve stromů nebo stromy samotné. Možné jsou také škody na budovách, hlavně na střechách.

Lidé by si měli zajistit nejen okna, ale také skleníky nebo plechové boudy, ve kterých mají uklizené věci na zahradu. Při pobytu venku by si lidé měli dát pozor, a také řidiči na silnicích by měli obezřetněji sledovat své okolí. Nedoporučuje se chodit na horské túry.

V posledních dnech jsme tu měli počasí jako na houpačce. Jarní teploty kolem 15 stupňů vystřídal pondělní sníh, který překvapil především obyvatele vyšších poloh. Sníh sice během dnes zase roztál, v úterý bylo o něco tepleji, ale znovu je tu výstraha větru, který by mohl odnášet předměty.

Aprílové počasí tedy dostává své pověsti.

Zdroj: Twitter, ČHMÚ

Autor: Raina TomanováSouvisející články