Ve školách se testují všichni, do karantény posílá jen pozitivní PCR test. Nakažení jsou jen jednotlivci

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Testovani Skoly
Zdroj: Ota Bartovský / MAFRA / Profimedia

Vláda nařídila opětovné testování dětí ve školách. Konat by se mělo každé pondělí a čtvrtek, a to pro všechny děti bez výjimky. Podle dat zpravodajského portálu iDNES.cz je záchyt pozitivních vzorků minimální. Nyní se čeká, co se situací udělá varianta omikron.

V pondělí se do lavic vrátili žáci z vánočních prázdnin a hned je čekaly novinky. Všechny děti, ale také učitelé se musí dvakrát týdně testovat, a to v pondělí a ve čtvrtek. Nařízení je povinné pro všechny, bez ohledu na to, zda jsou očkováni, či nikoliv.

Pozitivní? Jen jednotlivci

Testování antigenními testy tedy začalo na území celé republiky. Ve větších školách byly zaznamenány jednotky případů. Na jedné z pražských základních škol, kam chodí okolo šesti stovek dětí, vyšel test pozitivní čtyřem z nich. Serveru iDNES.cz to řekla ředitelka školy Tereza Martínková.

Podobně na tom byly podle zpravodajského serveru i ostatní města napříč republikou. Hradec Králové hlásí jednotky případů na každé ze svých škol, stejně tak Olomouc. Jihlava měla nakažených 10 dětí z 5 500.

Karanténa až po potvrzeném PCR

Ve škole se i nadále testuje metodou antigenních testů. Odborníci ale varují před její nedostatečnou přesností, zvláště v případě nové varianty omikron.

Změna nastala v postupu, který následuje po záchytu pozitivního vzorku. Celá třída nejde automaticky do karantény, jako tomu bylo dřív, ale pokračuje se ve výuce. Akorát musí mít děti nasazeny roušky celý den. Pokud ale pozitivitu potvrdí PCR test, celá třída odchází do karantény.

Na Česko se valí omikron

Zatím je tedy nakažených dětí minimum. Přesto chce vláda nechat plošné testování až do 16. ledna. Podle odborníků čeká obyvatelstvo, tedy nejen děti, prudký nárůst nemocných. Je to z důvodu přítomnosti nové varianty, která je vysoce nakažlivá.

Povinné testování drtivá většina rodičů respektovala. Žáci byli buď otestováni ve škole, nebo si přinesli negativní výsledek testu z certifikovaného zařízení.

Pokud by přece jen někdo testování odmítl, daný žák by pak musel nosit celou dobu ve třídě roušku, výjimku mají pouze mentálně znevýhodnění, při stravování by dále musel být 1,5 metrů od ostatních strávníků a nesměl by se účastnit hudební a tělesné výchovy.

Zdroj: Ceskenoviny.cz, Idnes.cz

Autor: Markéta MladáSouvisející články