Ve světě jsou proti covidu očkovány i těhotné ženy. Víme, proč jde Česko proti proudu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
ockovani tehotnych
Zdroj: Marina Demidiuk / Shutterstock.com

Očkování proti covidu bude v Česku od čtvrteční noci dostupné pro všechny občany starší 16 let. Jedinou výjimku mezi dospělými tak nadále tvoří jen těhotné ženy, jejichž očkování se u nás zatím nechystá. Odborníci ale k odkladu očkování těhotných žen nevidí důvod, píše CNN Prima NEWS.

Výrobci vakcín společnosti Pfizer/BioNTech a Moderna uvádějí, že jejich očkovací látky jsou pro těhotné ženy zcela bezpečné a nepřinášejí žádná rizika pro matku ani dítě. V některých zemích, například v USA a Izraeli, k vakcinaci těhotných přistoupili, čeští odborníci však zatím nejsou v této otázce jednotní a raději vyčkávají.

Očkování chrání i dítě, říká epidemioložka

Epidemioložka Kateřina Fabiánová z Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu vyzdvihuje výhody očkování těhotných žen proti koronaviru a zejména ochranu dítěte. „Očkování může také přímo ochránit dítě prostřednictvím specifických mateřských protilátek přenesených od matky přes placentární bariéru během těhotenství,“ vysvětluje.

„Očkování během těhotenství je relativně novou strategií v prevenci infekčních onemocnění u matky a dítěte. Vakcíny nebyly primárně určeny pro očkování gravidních žen, ale ukázalo se, že poskytují účinnou ochranu matek a malých dětí,“ dodává s tím, že přínos vakcinace je podle jejího názoru jednoznačný a převažuje nad možnými riziky.

Epidemioložka upozorňuje, že podle průzkumu amerického CDC (Centers for Disease Control and Prevention) jsou těhotné ženy vystaveny zvýšenému riziku závažného průběhu onemocnění covid-19. To dále roste, pokud je věk matky vyšší než 35 let, má nadváhu a chronické onemocnění. „Navíc jsou těhotné ženy s covid-19 vystaveny zvýšenému riziku předčasného porodu a mohou mít následně horší průběh těhotenství ve srovnání s ženami, které virus v těhotenství neprodělaly,“ říká Fabiánová.

Pro plošné očkování těhotných chybí data

Hlavním argumentem, proč těhotné neočkovat, je málo dat a provedených studií. „Ve studiích na zvířatech, kterým byly aplikovány před nebo během těhotenství vakcíny od firem Moderna, Pfizer/BioNTech nebo Johnson & Johnson/Janssen, však nebyla zjištěna žádná bezpečnostní rizika u těhotných samic nebo jejich potomků. Studie na zvířatech tedy nenaznačují přímé ani nepřímé škodlivé účinky na těhotenství, vývoj embrya/plodu, porod nebo postnatální vývoj,“ vysvětluje epidemioložka.

„V nedávno publikovaných studiích bylo očkování proti onemocnění covid-19 mRNA vakcínou u těhotných a kojících žen dostatečně imunogenní, po očkování byla specifická protilátková odpověď vyšší než u žen, které prodělaly onemocnění v těhotenství, a mateřské protilátky byly přeneseny do pupečníkové krve a mateřského mléka,“ doplňuje Fabiánová.

Ve studiích, které už výrobci vakcín dokončili, vyšlo najevo, že očkování je bezpečné pro matku i plod, a navíc je vakcína plně funkční. „V nedávno publikovaných studiích bylo očkování proti onemocnění covid-19 mRNA vakcínou u těhotných a kojících žen dostatečně imunogenní, po očkování byla specifická protilátková odpověď vyšší než u žen, které prodělaly onemocnění v těhotenství, a mateřské protilátky byly přeneseny do pupečníkové krve a mateřského mléka,“ dodává Fabiánová.

I když ne všichni odborníci zastávají názor, že je očkování během těhotenství dobrým krokem, shodují se v těchto věcech: o případné vakcinaci by se měla každá těhotná žena poradit se svým gynekologem, který dobře zná její anamnézu a zdravotní stav, a ideální doba pro podání vakcíny je průběh druhého trimestru.

Autor: Aneta Střechová



Související články