Velká revoluce ve zdravotnictví: Tyhle razantní změny chce Babiš prosadit

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: Stanislav Heloňa / MAFRA / Profimedia

Finanční nebo věcné bonusy za absolvování předepsaných lékařských prohlídek, ale i mnohé další změny by chtěl premiér Andrej Babiš za ANO prosadit v rámci revoluce ve zdravotnictví. Změn chce ale udělat požehnaně. Informuje o tom web iDNES.cz

Tyto velké změny a mnohem více popsal ve své nové předvolební knize Sdílejte, než to zakážou! Mimo jiné už v samotném začátku knihy občanům slibuje, že je to naposledy, co letos kandiduje do Sněmovny.

V knize se rozepisuje o zdravotnictví budoucnosti. Například by chtěl, aby online fungovaly nejen objednávky. „K doktorovi se dostavíte v termínu, který si sami vyberete. Pohodlně z domova přes internet nebo videohovor,“ rozepisuje se Babiš.

Následně k tomu ještě dodává. „Jak kdo chce. Kdo si chce povídat, bude si povídat. Kdo chce klikat v mobilní aplikaci, může klikat. Ale podstatné je, že si ten termín vyberete vy. Vy sami. Protože vy jako občan to platíte ze svých daní.“

V knize stojí ještě podle iDNES.cz toto: „Když už jde opravdu do tuhého a lékař zjistí, že je život pacienta v ohrožení, musíme být schopní zajistit ty nejmodernější a nejlepší léky naprosto pro každého. A teď nemyslím jen nové typy léků,“

Motivace bude prioritou číslo jedna

Cílem českého zdravotnictví by podle Andreje Babiše měla být především prevence. Chtěl by, aby zdravotnictví předcházelo případům pacientů s vážným onemocněním a vedlo lidi ke správnému životnímu stylu včetně dobré životosprávy a pohybu. Zkrátka aby se nikdo nechoval rizikově.

Pokud by lidé dodržovali preventivní prohlídky a chodili na ně v řádných termínech a pravidelně, měli by se dočkat, podle slov premiéra, věcných či finančních bonusů. Má to mít motivační efekt. Alespoň tak o tom píše ve své nové knize.

„Péče o zdraví není jen úkolem zdravotnického systému, ale hlavně každého z nás, takže chceme zvýhodnit všechny lidi, kteří řádně pečují o své zdraví a dodržují pokyny svého lékaře,“ upřesnil premiér. Chce tak motivovat lékaře, sestry a ostatní zdravotnický personál, aby neodcházeli z českého zdravotnictví.

„Potřebujeme víc lékařů. Mnohem víc. A proto pro ně chci platy, jako mají v Německu,“ uvedl v knize. Podle jeho slov, pokud mu lidé dají svůj hlas a zůstane po volbách i nadále premiérem, udělá všechno proto, aby tento revoluční zdravotnický program prosadil.

V knize řeší i své soukromí

V knize se ale nevěnuje pouze zdravotnictví. Zabřednul i do tématu migrace, které je v těchto dnech čím dál více skloňované. „Umělý transfer tisíců, nebo dokonce desítek tisíc lidí napříč Evropou v rámci přerozdělování by další vlnu pandemie umocnil,“ píše Babiš v knize, z níž MF DNES získala dvě kapitoly.

V knize ale poodhalil i velkou část svého soukromého života. Rozepsal se tam o svých ženách, o návštěvě Bílého domu, ale i jiných míst, na kterých potkal spoustu inspirativních lidí. Zhodnotil tam i svůj koronavirový rok 2020 a řekl, co si myslí o svých největších rivalech, tedy Pirátech.

„Piráti o dobrovolném přijímání migrantů záměrně nemluví a snaží se odvádět pozornost tvrzením, že odmítají povinné kvóty. Bodejť by ne, když jsem je s Viktorem Orbánem zarazil,“ napsal podle iDNES.cz na stranu Pirátů.

Babiš už v minulosti vydal svoji první knihu v roce 2017, ta se jmenovala O čem sním, když náhodou spím. Podle informací ji četlo v České republice více než 400 tisíc lidí. Aktuální kniha by měla být v nákladu 300 tisíc kusů, ale objevit by se měla i v elektronické podobě. Kniha je zdarma.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články