Vít Rakušan informoval o posílení hlídek na hranicích kvůli zvýšenému počtu nelegálních migrantů. Pro ty vzniklo v Holešově nové registrační místo

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Vit Rakusan
Zdroj: Iveta Lhotská / MAFRA / Profimedia

Během cvičení na slovensko-české hranici bylo policií zadrženo skoro 300 nelegálních migrantů. I přes to se však ministr vnitra Vít Rakušan nechystá zavírat hranice. Dohodl se však na posílení hlídek a bylo zřízeno nové registrační místo v Holešově.

Nelegální migrace je dle vysvětlení na stránkách ministerstva vnitra chápána jako „neoprávněný vstup na území České republiky, či jeho neoprávněné opuštění, ale také neoprávněný pobyt na území našeho státu nebo pobyt v rozporu s účelem, pro který bylo vydáno pobytové oprávnění“.

Cvičení odhalilo problém

Během policejního cvičení na hranicích bylo zajištěno 277 migrantů a 7 převaděčů. Z posledních zveřejněných čísel dále vyplývá, že celkový počet zadržených nelegálních migrantů je letos zatím 4 194. Za celý minulý rok jich přitom bylo 1 330.

„U nás jsou to stovky záchytů denně, v Rakousku tisíce. Dobrá zpráva je, že kvůli tomu nestoupla kriminalita,“ uvedl podle Novinek ministr vnitra Vít Rakušan.

Příčinou zvyšujícího se počtu nelegálních migrantů je Turecko, respektive prezident Recep Tayyip Erdoğan.

„Je to dáno hlavně Tureckem, což máme doloženo. Turecko začalo pouštět syrské obyvatele, které dlouho za výhodných podmínek zadržovalo. Prezidentu Erdoganovi se ale blíží volby. Syrští uprchlíci jsou pod větším tlakem a hledají cestu, jak z Turecka,“ doplnil Rakušan a uvedl, že o tomto bude jednat se Slovenskem a dále Německem, kam většinou migranti pokračují.

V rámci migrace fungují tzv. readmisní dohody se Slovenskem. Dle nich si má Slovensko přebírat zpět ty osoby, které budou zadrženy na státní hranici či na první vlakové zastávce v Česku.

„My readmisní dohodu dodržujeme, ale na slovenské straně to výrazně vázne. Dám slovenskému ministru vnitra jasný návrh řešení. Ukážu mu readmisní smlouvu a budu chtít, aby ji začali uplatňovat i vůči české straně,“ dodal Rakušan.

Hlídky budou posíleny a vzniklo speciální registrační místo

Rakušan proto slíbil, že na hranicích budou posíleny policejní hlídky a zintenzivní se kontroly. Kontroly navíc budou koordinovány s Maďary, Slováky, Rakušany a Němci.

V Holešově dále vzniklo nové registrační centrum. „Nejdřív se udělá osobní prohlídka, abychom měli jistotu, že nejsou ozbrojení. Dále je fotíme, snímáme daktyloskopické otisky všech prstů a dlaně a porovnáváme to v informačních systémech,“ popsal podle TV Nova  postup ředitel Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Bohdan Varyš.

K dalšímu postupu se pak vyjádřil vedoucí Odboru cizinecké policie Zlínského kraje Libor Rožník. Ztotožněné osoby jsou po zaevidování odvezeni na nádraží v Hulíně, protože většina z nich chce pokračovat do Německa, kde už mívají část rodiny.

„Nechceme rozdělovat skupiny, tak je necháváme homogenní. Půl hodinu před odjezdem vlaku dovezeme konkrétní skupinu,“ dodal pro stejnou televizi Rožník.

Případně mohou tyto osoby zažádat o legalizaci svého pobytu.

„Tito cizinci jsou dále poučeni, že s ohledem na skutečnost, že pochází z oblastí válečného konfliktu, se mohou dostavit na příslušné pracoviště k podání žádosti o legalizaci svého pobytu prostřednictvím víza k pobytu nad 90 dnů za účelem strpění pobytu na území České republiky, nebo aby v uvedené době opustili území České republiky. Po dobu platnosti výše uvedeného víza má jeho držitel postavení legálně pobývajícího cizince na území České republiky,“ vysvětlila Zlínskému deníku situaci policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Zdroj: MVCR, Novinky, Televize Nova, Zlínský deník

Autor: Soňa Jiroutová



Související články