Erdogan je na Ukrajině. Bojí se dalšího Černobylu. Zelenskyj s jeho slovy souhlasí, Rusům ale neustoupí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: Profimedia

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se ve čtvrtek osobně setkal na Ukrajině s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Při té příležitosti ho ujistil, že Turecko rozhodně bude vždy stát po boku Ukrajiny. Jednání byl přítomen i generální tajemník OSN António Guterres.

Erdogan se pokoušel se Zelenským jednat o ukončení války. Prezident země napadené Ruskem sice označil osobní setkání s Erdoganem za silnou známku podpory, podle webu Aljazeera ale zároveň odmítl, že by měl přistoupit na jakékoli ruské podmínky. Jednat o konci války by byl ochoten až v případě stažení jednotek Ruska z ukrajinského území.

Turecký prezident se ze všeho nejvíc bojí dění okolo situace u Záporožské jaderné elektrárny, okolo které se v současné době bojuje. Jak ruské, tak i ukrajinské jednotky v tomto případě vyvolávají velké nebezpečí a Erdogan podle zahraničního webu France24 doslova varoval před následky podobnými katastrofě v Černobylu z roku 1986.

Nechceme další Černobyl

„Jadernou elektrárnu v Záporoží drží sice pod palcem ruské vojenské síly, i Ukrajina ale musí postupovat velmi opatrně. Máme strach z dalších problémů podobných těm, které nastaly před lety. Nechceme další Černobyl,“ varoval na setkání Erdogan.

Turecký prezident dále připomněl a zdůraznil, že jeho země poslala Ukrajině poměrně hodnotnou humanitární pomoc. Zároveň poukázal na to, že Turecko přijímá i uprchlíky, podle dostupných dat zveřejněných agenturou Reuters prozatím uprchlo do země přes 100 tisíc osob.

„Osobně stále věřím, že válka skončí u stolu a u podpisu smlouvy. Není třeba do války zatahovat celý svět a zbytečně ji protahovat. A Zelenskyj s Guterresem si myslí totéž. Naším cílem nyní je najít nejkratší a nejférovější cestu, která nás k tomu stolu dovede,“ cituje slova Erdogana deník Independent.

Využívá situace?

Ačkoli se snaží Turecko ve válce mezi Ruskem a Ukrajinou působit v roli prostředníka, již dříve se objevily informace o tom, že své postavení země zneužívá. Česká televize v nedávné době uvedla, že podle Lisel Hintzové, odbornice na mezinárodní vztahy z Univerzity Johnse Hopkinse, se snaží Erdogan válku využít ve svůj prospěch.

Řada odborníků s tím ale nesouhlasí a například i list Hürriyet napsal, že Turecko dlouhodobě podporuje ukrajinskou sebeobranu proti Rusku. Přesto se ale snaží mezi oběma zeměmi zprostředkovat příměří. Podle Hintzové se tím ale pokouší Erdogan posílit své postavení, které je pro něho důležité i vzhledem k blížícím se tureckým volbám.

Zelenskyj si osobní návštěvy Erdogana v zemi cení, doufá, že i díky turecké pomoci bude moci udělat země další kroky k tomu, aby došlo k ukončení války. I on se obává problémů okolo jaderné elektrárny, ustoupit ale Rusům nehodlá, dokud nestáhnou své jednotky z jeho země.

Zdroj: Reuters, Aljazeera, France24, Novinky, IndependentČeská televize

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články