Turecko souhlasí se vstupem Finska a Švédska do NATO. Podepsalo s nimi memorandum

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
nato vlajka
Zdroj: sashk0 / Shutterstock.com

Turecko změnilo své stanovisko ohledně vstupu Finska a Švédska do Severoatlantické aliance. Změnu přineslo jednání před madridským summitem, na kterém trojice zemí podepsala společné memorandum. Souhlas Turecka se vstupem Finska a Švédska do aliance potvrdil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

„NATO vždycky umělo najít společnou řeč a vyřešit vzájemné neshody,“ uvedl Stoltenberg dle agentury Reuters.

Turecko mělo výhrady

Finsko a Švédsko požádaly o vstup do NATO po ruské invazi na Ukrajinu. Turecko však se vstupem nesouhlasilo, protože dle něj obě země podporují terorismus.

Turecko má za to, že země podporují některé kurdské organizace a tím podporují i terorismus. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zmínil například Stranu kurdských pracujících (PKK) či kurdské oddíly YPG.

Dále Turecku vadilo omezení prodeje zbraní, ke kterému obě země před několika lety přistoupily.

Jednání zemí před summitem

Finsko, Švédsko a Turecko se sešly před summitem Severoatlantické aliance v Madridu a jednaly o možnostech vyřešení výhrad Turecka.

Setkání se zúčastnil turecký prezident Erdogan, švédská premiérka Magdalena Anderssonová, finský prezident Saul Niinistö a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

„Turecko, Finsko a Švédsko dnes podepsaly memorandum, které se týká tureckých obav, včetně těch ohledně vývozů zbraní a boje proti terorismu,“ uvedl Stoltenberg.

Švédsko a Finsko daly dle úřadu tureckého prezidenta Ankaře slib, že nebudou podporovat kurdské oddíly YPG. Země také Turecku slíbily, že budou provedeny konkrétní kroky ve věci vydání lidí obviněných v Turecku z terorismu. V neposlední řadě si země budou v rámci boje proti terorismu sdílet informace.

K souhlasu Turecka se vyjádřil i britský premiér Boris Johnson. „Při zahájení summitu NATO tu máme fantastické zprávy. Díky členství Švédska a Finska bude naše skvělá aliance ještě silnější a bezpečnější,“ napsal na svém twitteru.

„Padla poslední překážka a nic nebrání tomu, aby se naši severští přátelé stali brzy právoplatnými členy NATO. Představují velké posily pro celou alianci,“ uvedl dle České televize Petr Fiala. Ten odcestoval na summit namísto prezidenta Miloše Zemana.

Nyní NATO na summitu v Madridu obě země „pozve“ ke vstupu do obranného paktu a jejich vstup poté musí jednomyslně schválit parlamenty třiceti stávajících členských zemí aliance.

Zdroj: Česká televize, iDNES, Přehledně 24, Twitter

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články