Vláda chce pomoci s ozdravením veřejných financí. Nabízí se i zkrácení rodičovské, to se ale nelíbí některým politikům

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zbynek stanjura
Zdroj: Profimedia

Rodičovská dovolená by mohla být v budoucnu zkrácena. Jako první člen vlády o tom oficiálně promluvil ministr financí Zbyněk Stanjura. Podle jeho slov se jedná o jeden ze způsobů, jak pomoci s ozdravením veřejných financí a snížením strukturálního deficitu.

„Máme nejdelší rodičovskou v Evropě, a to ne o týden nebo o dva, to je určitě věc k debatě. Ale současně k tomu musíme dělat ostatní opatření. Musí být například nabídka zařízení pro malé děti,“ řekl Stanjura podle Novinek minulý týden ve středu.

Ne všichni politici s jeho slovy ale souhlasí. Zatímco Stanjura by chtěl rodičovskou zkrátit, naopak ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka by ji navýšil.

„Samozřejmě tím, že máme rodičovskou takto dlouhou, tak máme třetí nejlepší porodnost v Evropě. To si myslím, že je určitý benefit do budoucna, co se týče důchodového systému,“ reagoval podle CNN Prima NEWS na Stanjurova slova.

Stejně tak se zkrácením rodičovské nesouhlasí ani opozice. Kroky vlády se nelíbí například lídrovi SPD Tomiu Okamurovi. „Fialova vláda chce snížit rodičovskou dovolenou a snížit rodičovský příspěvek, zvyšovat daně, zvyšovat věk odchodu do důchodu, zavést horší zdravotní péči pro chudší občany, zdražit od ledna sociální služby seniorům a zdravotně postiženým lidem,“ napsal výčet na svém facebooku s tím, že s ničím z toho nesouhlasí.

Maminky návrh kritizují

Programové prohlášení vlády klade důraz na podporu rodin. V koalici by to mohlo vyvolat pnutí, uvádí TV Nova. Proti jsou také odborníci, podle kterých je delší rodičovská důležitá pro správný psychický vývoj dítěte. Jak uvádí server, situace se nelíbí v mnoha případech ani samotným maminkám.

„Mám děti tři. Myslím si, že maminky by s nimi měly být doma co nejdéle. Plány pana Stanjury se mi ani trochu nelíbí,“ říká pro Přehledně24 čtyřicetiletá maminka z Chrudimi. V anketě na serveru eMimino pak většina žen uvádí, že do práce začala chodit až ve třech letech věku svého potomka.

Pro většinu žen by tak zkrácení rodičovské o rok příliš nezměnilo, protože je u nás ze zákona dnes stanovena na maximálně 4 roky. 8 % maminek nicméně celé 4 roky se svým dítětem doma trávilo a právě jim by se tato změna nelíbila.

Na druhou stranu je mnoho maminek, které kvůli nedostatku financí už v průběhu čerpání rodičovského příspěvku pracují na částečné úvazky nebo na dohody o provedení práce. Rychlejší návrat do práce, nebo naopak zvýšení rodičovského příspěvku by tak jejich situaci vyřešilo.

Kromě zkrácení rodičovské dovolené vláda jednala i o dalších bodech, jak pomoci státnímu rozpočtu. Nabízí se například zvyšování daní, premiér Petr Fiala ale trvá na tom, že tento krok podnikat jeho kabinet nebude.

„To neznamená, že se nemůžeme bavit o úpravě jednotlivých daní. S tím ale, že pokud jednu daň zvýšíme, jinou chceme snížit,“ řekl pro iDNES.

Zdroj: Vláda ČR, Novinky, CNN Prima NEWS, TV Nova, eMimino, iDNES, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články