Vláda chce prodloužit nouzový stav. Jednat bude o pomoci Ukrajincům, o ubytování i o finančních příspěvcích

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
petr fiala
Zdroj: Michal TUREK / MAFRA / Profimedia

Už od 4. března platí v Česku nouzový stav související s ukrajinskými uprchlíky. Vláda ho vyhlásila za účelem zvládání celé situace a snahy pomoci všem utečencům s integrací. Nyní by Petr Fiala rád nouzový stav prodloužil. Vláda vše projedná na dnešním zasedání.

Kromě prodloužení nouzového stavu se bude dnes jednat také o dalších věcech, které souvisejí s válkou na Ukrajině. Vláda se pokusí co nejvíce usnadnit život uprchlíkům, zároveň ale připravit podklady pro situaci tak, aby nebyl nijak omezen život českých obyvatel.

Mělo by také dojít k rozhodnutí ohledně takzvaného solidárního příspěvku, který lidem, co ubytovávají uprchlíky, nějakým způsobem pomůže usnadnit život. Dále se bude jednat o několika dalších bodech, které se týkají materiální pomoci Ukrajině.

Je třeba dalších souhlasů

Kabinet původně vyhlásil nouzový stav na 30 dní. K jeho prodloužení je třeba souhlas poslanců. Podle vicepremiéra Víta Rakušana zatím není jasné, dokdy by měl nouzový stav trvat. Podle ČTK by o tom měli ministři ještě debatovat, o konečném výsledku budou média informována brzy poté.

Opoziční hnutí ANO prodloužení stavu blokovat ve sněmovně nechce, naopak ale SPD prý s jistotou návrh nepodpoří. Nouzový stav přitom nikoho neomezuje a je pouze nástrojem ke zvládání uprchlické krize. Přesto mu některé strany zelenou nedávají.

„Tenhle nouzový stav se českých občanů nijak nedotkl. Žádné zavírání obchodů ani okresů, zákazy vycházení. Máme jen nařízení, která pomáhají. Neumím si představit, že bychom v této chvíli neprodloužili nouzový stav jako klasický instrument krizového řízení,“ řekl Vít Rakušan podle serveru Seznam Zprávy.

Až 3000 na osobu

Vláda bude jednat i o tom, kolik peněz a jakým způsobem by měli dostávat vyplaceno ti, kteří u sebe ubytovávají Ukrajince. Prozatím to podle předběžných informací vypadá, že za osobu by mohli od státu dostat 3000 korun na měsíc, nejvýš ale 9000 korun.

Ministr práce Marian Jurečka ale tvrdí, že vládě navrhne jinou částku, a to maximálně ve výši 12000 korun. V dalších bodech jednání pak kabinet probere ubytovací kapacity, víza a další věci, které se týkají uprchlíků.

„Stále tu kapacitu máme, balancujeme ale na hraně toho, v jaké kvalitě to ubytování můžeme poskytnout,“ říká Martin Kuba, hejtman Jihočeského kraje.

„Pokud vlna bude pokračovat a dostaneme se z tří na 10 milionů, tak se musí otvírat celá Evropa. Ale stejně to znamená, že ještě nějací uprchlíci přijdou. Musíme připravovat strategii v oblasti bydlení, zdravotnictví, sociálního systému. Pokud se ti lidé adaptují a naučí se jazyk, mohou být demografickým přínosem,“ dodal Rakušan.

Zdroj: ČTK, Seznam Zprávy

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články